Günümüz İslam Ülkelerinde Eğitim

Bozok Üniversitesi, Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Vardi, 'Günümüz İslam Ülkelerinde Eğitim' konulu seminer verdi.
Yayınlanma tarihi: 19 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 09:03

Bozok Üniversitesi, Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Vardi, "Günümüz İslam Ülkelerinde Eğitim" konulu seminer verdi. Fakülte konferans salonunda düzenlenen seminere Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz ve öğretim üyeleri katıldı. 

Günümüzde ülkelerin eğitim düzeylerini belirleyen parametrelerin mevcut olduğunu belirten İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Vardi, "Uluslararası yeterliliği olan parametreler; ülkelerin okuryazarlık oranları, PISA sonuçları, Yükseköğretim kurumların değerlendirildiği 500 ve 800 üniversite sıralamaları ve ülkeler bazında yıllık yayın sayısı ve bu yayınların atıf sayıları olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede İslam Konferansı Teşkilatı üye ülkelerin okuryazarlık oranları, PISA sonuçları, dünya üniversiteleri arasında İslam ülkeleri üniversitelerinin durumu ve bu üniversitelerin yayın performanslarının mercek altın alınması ve ortaya çıkan sonuçlara göre eğitim politikalarının revize edilmesi gerekmektedir. Elimizdeki mevcut parametreler değerlendirilerek, eğitim düzeyinin yükseltilmesi ve kalite standardının yükselmesi için planlamalar taviz verilmeden uygulanmalıdır." dedi.  

Yrd. Doç. Dr. Vardi, "Ülkelerin eğitim politikaları oluşturmaları ve uygulamalarının yanı sıra eğitim ve öğretimin bir parçası olan biz akademisyenlerin bireysel farkındalığının atması açısından Dünya üniversiteleri sıralaması ve ölçütleri ayrı bir önem arz etmektedir." diye konuştu. 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki