Gümüşsu Ortaokulu Letonya'dan Döndü

Ocak ayında gerçekleştirilen sözlü mülakatın ardından, en yüksek puanı alarak seçilen 5 öğrenci; okullarını, köylerini, ilçelerini, şehirlerini ve ülkelerini Letonya’da temsil ettiler.
Yayınlanma tarihi: 09 Mayıs 2015, Cumartesi günü, saat: 02:30

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kadışehri Gümüşsu Ortaokulu tarafından 2014-2016 yılları arasında uygulanacak olan “Share Play” Projesi kapsamında öğretmenler Gökçe Müderrisoğlu Aktaş, Duygu Kara ve Arife Koca ile öğrenciler Senanur Kaya, Emine Ertekin, Melike Ersoy, Fatma Yılmaz ve Meryem Altuntop Letonya’nın Trapene şehrine gerçekleştirdikleri bir haftalık bir ziyaret sonrası ülkemize döndüler. Aralık ayında gerçekleştirilen yazılı mülakat ve ardından Ocak ayında gerçekleştirilen sözlü mülakatın ardından, en yüksek puanı alarak seçilen 5 öğrenci, okullarını, köylerini, ilçelerini, şehirlerini ve ülkelerini Letonya’da temsil ettiler. 

Çocuk oyunları vasıtasıyla, öğrencilere demokrasi, insan hakları ve değerler eğitimi vermeyi hedefleyen projenin, Letonya’da gerçekleştirilen “Öğrenme, Öğretme ve Eğitim Faaliyeti“ kapsamında, öğrenciler bir hafta boyunca Portekiz, Norveç, Almanya, Romanya, Letonya ve Estonya’dan katılan yaşıtlarıyla arkadaşlık kurma ve aynı zamanda İngilizcelerini geliştirme fırsatını yakaladılar. Proje toplantısı süresince, öğretmen ve öğrenciler Trapene Pamatskola Okulu’nda sınıf ziyaretleri ve ders gözlemleri ile ülkelerin geleneksel oyunlarının sunumu, müze ziyaretleri, karaoke etkinliği, farklı okul ziyaretleri, kar kızağı pisti gezisi, doğal çocuk parkları gezisi, tarihi yerlerin görülmesi, ziyaret izlenimlerinin sunumu, oyunların karşılıklı öğretilmesi gibi birçok verimli, yararlı ve eğlenceli etkinliğe katılma şansı yakaladılar. 

Toplantı sonunda unutamayacakları deneyimler ve anılarla köylerine dönen öğrenciler, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek “Eğitim, Öğrenme ve Öğretme Faaliyetleri”ne katılmak isteyen diğer öğrenciler için de yüksek motivasyon sağladılar.

“Share Play” Projesi Nedir?
Norveç, Almanya, Portekiz, Polonya, Letonya, Estonya ve Romanya’nın ortaklardan olduğu Projenin bütçesi yaklaşık 298.805 Euro ve 2 yıl sürecek. Projenin amacı, Fransız düşünür Michel Eyquem de Montaigne’in “Çocuk oyunları sadece oyun olarak düşünülmemeli. Oyunlar çocukların en ciddi eylemleri olarak değerlendirilmelidir.” sözünden alınan ilham ve Oyun-temelli öğrenme kuramından hareketle, öğrencilere oyunları vasıtasıyla demokrasi, insan hakları ve farklılıklara saygı eğitimi verebilmektir.

Proje, farklı nitelikleri sebebiyle bir araya gelmiş olan 8 farklı ülkeden bulunan 8 okul ortaklığından oluşmaktadır. Farklılıkları bir araya getirmek öncelikli amaç olduğundan, ortaklardan birisi engelliler okuludur. Diğer ikisi ise engelli öğrencileri de proje kapsamında etkinliklere dahil edecektir.

İki yıl boyunca sürecek olan proje süresince, 3 adet Ulusötesi toplantı, 4 adet Öğrenme, öğretme, eğitim etkinliği planlanmıştır. Projenin sonunda küçük bir sözlük, çocuk oyunları kitapçığı, bir internet sitesi, kısa bir film ve bir proje şarkısı ürün olarak sunulacaktır.

Projenin süreç ve sonuçlarından ilk olarak tüm ortak ülkelerde toplam 3500 kişinin, daha sonra ise daha büyük kitlelerin haberdar olması hedeflenmektedir. Bunu sağlayabilmek için projenin internet sitesi, aylık bültenler, duvar panoları, ortak okulların internet sitelerindeki duyurular vs. kullanılacaktır.

Etiketler: gümüşsu   letonya   share play  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki