Grip hakkında bildiğiniz gerçeği unutun!

Son bir araştırma, insanoğlunun yolunun grip virüsüyle öyle her kış kesişmediğini ortaya çıkardı. Yetişkinler yaklaşık 5 yılda, çocuklar da 2 yılda bir ‘gerçek' gribe yakalanıyor. Yaş ilerledikçe grip görülme sıklığı azalıyor. Her kış sık görülen ve grip sanılan hastalıklar ise aslında gribe benzeyen başka enfeksiyonlar
Yayınlanma tarihi: 05 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 07:31

HABERTÜRK

İngiliz, ABD'li ve Çinli bilim adamlarının ortak araştırmasına göre, yetişkinler, özellikle de 30 yaşın üstündekiler, 5 yılda bir ‘gerçek' gribe yakalanıyor. İngiltere'nin başkenti Londra'daki saygın eğitim kuruluşu Imperial College London ile ABD ve Çin'deki birkaç enstitüde görevli bilim adamları, yaşları 7 ile 81 arasında değişen 151 gönüllünün kan örneklerini inceledi ve grip hastalığına yakalanma sıklıklarını belirledi. 1968-2009 yılları arasında etkin olan 9 grip virüsüne odaklanan bilim adamları, gönüllülerin kan örneklerinde bu virüslere karşı antikor olup olmadığını da araştırdı.

GRİP SANDIĞINIZ ASLINDA...

Araştırmaya göre yetişkinlerin yaklaşık 5 yılda bir, çocukların da 2 yılda bir gribe yakalandıkları tespit edildi. Ayrıca yaş ilerledikçe grip görülme sıklığı da azalıyor. Normalde daha sık görülen ve griple karıştırılan hastalıkların ise aslında gribe benzeyen başka enfeksiyonlar olduğu belirtildi.

Ekibin başındaki Dr. Steven Riley, "Gribal enfeksiyon yetişkinlerde tahmin edilenden daha az görülüyor. Çocukların insanlarla teması daha fazla olduğu için çocuklar ve ergenler gribe daha sık yakalanıyor. İnsanlar her yıl ve daha sık gribe yakalandıklarını düşünüyor olabilirler, ancak bunun nedeni gribe benzer diğer enfeksiyonlar" dedi. Riley, gribe yakalanma olasılığı yüksek olan, grip hastalığını ‘ağır ve ölümcül' geçiren kişilere özellikle grip aşısı önerdi.

 

Etiketler: Grip   hakkında   bildiğiniz   gerçeği   unutun!  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki