Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlanan Yozgat Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Temoçin grip aşısının mutlaka yapılması gerektiğini bildiriken şunları söyledi; “Grip, İnfluenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan grip, 39-40 dereceye ulaşan ateş yapması, şiddetli halsizlik ve kırgınlığa yol açması ve eşlik eden şiddetli baş ağrıları ile soğuk algınlığından ayrılabilir.

Peki nasıl bulaşır derseniz, influenza virüsü, en sık hasta kişinin öksürme ve hapşırması ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Hasta kişinin iyi yıkanmamış elleride bulaşta önemli rol oynar. Bu nedenle el yıkama hastalığın yayılmasını önlemede önemli bir basamaktır.

Grip Önlenebilir, Aşı Yaptırmayı İhmal Etmeyin
Grip aşı ile önlenebilir bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütü tarafından, her yıl salgın yapması öngörülen grip virüsü türlerini içeren aşı önerilmektedir. Grip aşısı prensipte, 6 aylık ve üzeri yaş grubundan yaptırmak isteyen herkese yıllık olarak Ekim-Kasım ayında uygulanır.

Grip aşısının öncelikli yapılması önerilen gruplar şunlardır:
• 50 yaş ve üzerindeki kişiler
• 6– 24ay yaş grubundaki tüm çocuklar,
• Gebeler (Gebeliğin 14. haftasından sonra)
• Bakım evinde yaşayanlar
• Sağlık çalışanları
• Kronik sağlık sorunu olanlar (Astım, Böbrek yetmezliği, Kronik obstruktif akciğer hastalığı, kistik fibrozis, Karaciğer hastalıkları, Şeker hastalığı, HIV, Uzun süreli steroid kullanımı, Morbit obezite,
• Kreş, anaokulu, huzurevleri ve kronik hastalıklara yönelik hizmet veren yerlerde çalışanlar,
• Yüksek risk grubundaki kişilere evde bakım sağlayan kişiler.

Grip aşısı kimlere yapılmaz?
Yumurta proteini dahil olmak üzere aşı içeriğindeki herhangi bir bileşene karşı bilinen ciddi alerjik reaksiyon veya daha önce aşı uygulaması sonrasında alerjik reaksiyon gelişmiş olan kişilere,6 aylıktan küçük bebeklere yapılmaz. 

Aşı ne zaman yapılır?
Ekim- Kasım ayları en iyi zamanlardır. Aşı bu aylarda yapılamamışsa Ekim başından Mayıs sonuna kadar herhangi bir tarihte de aşı uygulanabilir. Aşı yapıldıktan 2 hafta sonra koruyuculuk gelişir. Grip aşısı influenza benzeri diğer virüslerin sebep olduğu hastalıkları önlemez.
Aşı yan etkileri;
1-2 günde kaybolan hafif yan etkiler görülebilir; Aşı uygulama yerinde kızarıklık, şişlik ve hasasiyet, Hafif ateş, Kas ağrıları, Nadiren ciddi allerjik reaksiyon meydana gelebilir"