Enfeksiyonların kış ayları ile canlılığını arttırması nedeniyle soğuk havalarda hastanelere grip şikayeti ile başvuranların sayısında da artış gözlemlenmektedir. Hastaneye gitmeden hissedilen semptomlarla savaşmak isteyenler ise evde gribe iyi gelen çözüm yöntemlerine yoğunlaşmaktadır. Peki, grip nasıl geçer, gribe ne iyi gelir? Grip virüsü ile savaşırken rahatlamanıza yardımcı olacak evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için bir araya getirdik…

Grip tüm vücudu bitkin düşürmekle kalmaz, özellikle ağır vakalarda ateş ve baş ağrısı gibi birçok semptom ile yataklara düşürür. Nezle daha hafif seyretmekle birlikte grip çoğu zaman burun akıntısı semptomları ile kendini gösterir. Genellikle 1-2 hafta sürmekte olan grip virüsünden kurtulmak isteyenler vücut direncini arttırmak için sağlıklı yiyecek ve içeceklere odaklanarak gribin tüm etkilerini üzerinden atmak isterler. Bu nedenle akla ilk gelen evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemleridir. Peki, grip nasıl geçer? Gribe iyi gelen evde çözüm yöntemleri nelerdir? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

GRİP NEDİR?
Grip soğuk havaların etkisini gösterdiği kış aylarında 68 hafta kadar etkisini koruyabilir. İnfluenza virüsünden kaynaklanan bir rahatsızlık olmakla birlikte öksürme, hapşırma hatta konuşma yolu ile havaya yayılarak diğer sağlıklı kişilerin bu havayı soluması, yakın temasta bulunması ve ortak eşyaların kullanımı ile sağlıklı bireylere bulaşmasına neden olur. Genellikle 12 haftada geçen grip, hamilelerde, çocuklarda ve bağışıklığı zayıf kişilerde daha uzun sürmektedir.

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?
Grip virüsü bazı durumlarda ölümlere yol açabilen komplikasyonlara sahiptir. Genellikle hastalık belirtileri henüz başlamadan 24 saat önce, hasta kişiler çevresine bu rahatsızlığı bulaştırmaya başlar. İşte grip belirtilerine ilişkin detaylar şöyle;

* Burun akıntısı ya da tıkalı burun
* Yüksek ateş
* Soğuk terleme, titreme
* Halsizlik ve yorgunluk
* Baş ağrısı
* Vücut ağrıları
Grip olan kişilerde bazen bu belirtilerin bir ya da birkaçı görülmekle birlikte burun akıntısı olmayan bir kişinin de grip olması söz konusudur. Öte yandan gripten kurtulmak isteyenler için grip aşıları mevcuttur. Grip aşısı bir kereye mahsus değil her yıl yenilenmesi gereken bir aşıdır.

HAMİLELİKTE GRİP
Hamilelikte grip ciddi bir risk faktörü olmakla birlikte yaşanabilecek yüksek ateş ve enfeksiyon ihtimalleri bebek açısından son derece sakıncalıdır. Bu durum gebeliğin son haftalarında meydana geldiğinde ise doğum sancılarının başlamasını tetikleyebilir. Hamile kadınlar özellikle kapalı alanlardan ve kalabalık ortamlarda kaçınmalıdır. Kış aylarında daha tedbirli olmalı, üşütmemeye dikkat etmeli ayrıca vücut direncini arttıracak besinlere yönelmelidir. Bulundukları ortamları düzenli olarak havalandırmaları da oldukça önemlidir. En önemli ve hastalığa yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de vücudun direncini düşürmemek için bol bol dinlenmeli ve uykusuz kalınmamalıdır.

BEBEKLERDE GRİP NASIL GEÇER?
Bebeklerde görülen grip belirtileri anne adaylarını paniğe sokabilir. Çünkü yüksek ateş ve burun tıkanıklığı gibi grip semptomları bebeklerde fark edilir bir halsizlik ve huysuzluğa yol açabilir. İştahtan kesilebilir bu süreçte kilo vermeleri de kaçınılmaz olabilir. Bebeklerin vücut direncini arttırmak ve tüm hastalıkları yenmesi açısından anne sütü tam bir şifa kaynağıdır. Bu nedenle anneler bu süreçte bebeğiniz bol bol emzirmelidir. Ek gıdaya geçen bebeklerin su ihtiyaçları karşılanmalı ve gribi için faydalı olacak besinler verilmelidir. Bu, bebeğiniz aylık durumuna göre değişeceğinden konuyla ilgili olarak görüşlerini alacağınız bir doktora başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

GRİBE NE İYİ GELİR?
Grip durumu ile karşılatığınızda iştahsızlık tat alma ve koku almada azalmalar ortaya çıkar. Ancak bu durumdan kurtulmanın yolu, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar almak ve gereken enerjiyi depolamaktır. Örneğin; ev yapımı sıcak çorbalar, bitki çayları meyve ve sebzeler bol bol tüketilmelidir. Bu durumda mutlaka soğuktan korunmak ve vücut ısısını arttırmak için kalın giysiler tercih edilmelidir. Dinlenmek de oldukça önem taşımaktadır. Gribe iyi gelen çorbalar ve bitki çayları ise şunlardır;

Grip olduğunuzda canınız istemeyecek ama tavuk çorbası, paça çorbası, mercimek çorbası, brokoli çorbası, domates ve tarhana çorbası hastalık belirtilerinizi azaltmaya fayda sağlayacaktır. Bir de gripten daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olacak kuşburnu, adaçayı, ekinezya, okaliptüs, ıhlamur, zencefil gibi iyileştirici çaylar vücudunuzun sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır.

GRİBE İYİ GELEN EVDE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ NELERDİR?
* Bu süreçte sıvı tüketimini bol almaya özen gösterilmelidir.
* Ortamın havasının nemini arttırmak kişinin nefes alması açısından kolaylık sağlar.
* Ihlamur, rezene, kuşburnu, gibi bitki çaylarının yanı sıra zencefilli bal, tarçınlı ballı süt hazırlanarak içilebilir.
* Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sıcak çorbalar fayda sağlar.
* Ev yapımı doğal kompostolar ya da meyve suları grip için oldukça etkilidir.
* Bol istirahat etmeye özen göstermeli ve sıcak ortamlarda bulunmaya dikkat edilmelidir.

GRİBE İYİ GELEN İLAÇLAR
Grip enfeksiyonları ile savaşma da en güçlü 3 silah sağlıklı ve dengeli beslenme, bol sıvı alımı ve dinlenmedir. Ancak geçmeyen grip gerçeği ile yüzleşmek durumunda kalanlar için de ilaç tedavisi devreye girmektedir. Bu nedenle doktorunuza giderek muayene olmalı ve eğer gerekiyorsa reçete edilen ilaçların uygun bir biçimde kullanılması gerekir.