Göletlerde su seviyesi yükseliyor

Sorgun’da şubat ayı içerisinde görülen kar ve yağmur yağışı nedeniyle Karakaya, Doğankent, Dişli ve Mükremin göletlerinde su seviyesi yükseldi.
Yayınlanma tarihi: 07 Mart 2015, Cumartesi günü, saat: 09:51

Sorgun’da şubat ayı içerisinde görülen kar  ve yağmur yağışı  nedeniyle Karakaya, Doğankent, Dişli ve Mükremin göletlerinde su seviyesi yükseldi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cumhur Eser, kurak geçen aralık ve ocak ayının ardından şubat ayı içerisinde görülen ve yüksek yerlerde 35-40 santimetreyi bulan kar yağışının göletlerdeki su seviyesine olumlu katkılar sağladığını açıkladı.

Şu an itibariyle  Sorgun merkezinden geçen iki derede su seviyesinin beklenenden fazla olduğuna dikkat çeken Eser,  “Önümüzdeki günlerde yağacak olan yağmurlar bu sene hububat ekimini olumlu bir şekilde etkileyecek. Bu durum çiftçimizin daha fazla kazanması anlamına gelmektedir. Şu anda göletlerdeki su seviyesinde gözle görülür bir yükselme var. Su seviyesi yağmurlarla birlikte daha da yükselecektir” dedi.

Alabalık üretimi yapan İlyas Yücel de, gölette su seviyesinin yükselmesinin kendilerini çok sevindirdiğini dile getirdi.
Suyun artmasının  balık üretiminin artmasında  olumlu katkı sağladığını vurgulayan Yücel,   “Göletlerde su seviyesinin yükselmesi balık üreticileri açısından çok iyi oluyor. Bu yıl kış mevsimi yağışlar açısından pek verimli geçti denemez. Ancak Nisan ve özellikle Mayıs ayında yağan yağmurlar çiftçilerin yüzünü güldürdüğü gibi, bizleri de çok sevindirdi. Göletteki  su seviyesi bugüne kadar olan en yüksek seviyeye ulaştı. Alabalık ve sazan üretim havuzlarımızda şu anda 50 gram, 100 gram ve 175 gram ağırlığında 100 bin’in üzerinde balık bulunuyor” diye konuştu.

sorgunpostası

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki