Gölet ve Barajlarda av yasağı başlıyor

Yozgat'ta bu yıl uygulanacak olan Su Ürünleri Av Yasağı ile ilgili karar Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi ve iç sularda av yasağının 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren kademeli olarak başlayacağı açıklandı.
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 02:48

Yozgat'ta bu yıl uygulanacak olan Su Ürünleri Av Yasağı ile ilgili karar Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi, iç sularda av yasağının 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren kademeli olarak başlayacağı açıklandı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, il sınırları içerisinde bulunan göl, gölet, baraj ve sulak alanlarda 1 Nisan-1 Temmuz 2015 tarihleri arasında Gümüş Balığı dışında kalan Tatlı Su Kefali, Sazan, Yerli balık gibi Sazangillerin ticari olarak avlanması, 1 Ekim-1 Mart tarihleri arasında İç Sularda Alabalık, 1 Kasım-30 Haziran tarihleri arasında da Kerevit avcılığının yasaklandığı belirtildi. Avlanmanın yasak olmadığı dönemlerde kullanılacak olan ağların asgari vasıf ve şartlarının da belirlendiği kaydedilen açıklamada, ''Bakanlık izni olmadan tüm iç sularda ığrıp ve manyat ağları ile çevirme (gırgır) ve her türlü trol ağlarının tüm iç sularda kullanılması yasaktır'' denildi.

Baraj, göl ve göletlerde sürütme ağların tamamen yasak olduğu, hiçbir zaman kullanılmayacağına işaret edilen açıklamada, ''Kiralama işlemleri devam etmekte olan, baraj, göl, gölet ihalesi yapılmamış veya kiralama işlemleri bitmemiş istihsal sahalarında kiralama işlemleri kesinleşinceye kadar ticari olarak su ürünleri istihsali yasaktır. İç sularda geçerli su ürünleri avcılığında Alabalık boy 25 cm, Sazan 40 cm, Kerevit 10 cm, Kadife 26 cm, Tatlısu Levreği 18 cm, Tatlısu Kefali 20 cm, Siraz 20 cm asgari boydan aşağı balık avlanamaz. Amatör Balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürünlerinin satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka rezervuar alanlarına bırakılması yasaktır'' görüşüne yer verildi.

Yasak ve şartlara uymadan avlanma yapanların av araç ve gereçleri ile avlandıkları su ürünlerine el konulup, yasağa uymayanlar hakkında idari para cezası verileceği ifade edildi. 

Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: av   yasak   balık   gölet   su ürünleri  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki