Türkiye'nin en fazla göç veren illeri arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ın Kadışehri İlçesinde uygulamaya konulan proje kapsamında Kabalı Köyü'nde köy halkının arazilerini birleştirerek 5 bin 640 dekar alanda tesis edilen meyve bahçesi sayesinde gelir düzeyleri artan bölge halkının, iş umuduyla göç eden fertleri geri dönüş yapmaya başladı. 

Kadışehri ilçesinin Kabalı köylüleri bir araya gelerek, uygulamaya koydukları proje kapsamında küçük ölçekli tarlalarını birleştirip, sınırları kaldırmak suretiyle toplamda 10 bin 920 dekar tarım alanı ortaya çıktı. Tarım alanının 5 bin 640 dekarlık bölümünde farklı meyve türlerinden oluşan meyve bahçesi tesis edildi. Yaptıkları uygulama ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Kabalı köyü halkının çalışması da farklı bölgelere örnek gösterilmeye başladı. 

Kabalı Köyünde 15 yıldır görev yapan ve projenin hayata geçirilmesine öncülük eden Muhtar Hüseyin Ünal, köy halkını ikna edebilmek için çok uğraşmasına karşın mutlu sona ulaşmanın sevincini yaşadığını söyledi. Muhtar Ünal, köylülerin projeye önceleri çok sıcak bakmadığını, talep ettikleri bazı küçük çaplı tarım alanlarını ise projeye dahil edemediklerini vurgulayarak, şimdi ise herkesin elindeki tarlanın değerlendirilmesi için geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Buradaki 620 kişiye ait arazi 830 parselden oluşuyor. Bir dönüm yeri olanda var, 100 dönüm yeri olanda var. Köylülerimiz hem sigortalı olarak çalışıyor, hem de kira bedeli alıyor. Biz burasını kaymakamlık bünyesinde toplulaştırdık, kaymakamlık 25 yıllığına yüklenici firma ile anlaştı, kiraya verdi. Kiralarımızı kaymakamlık hesap numaralarımıza yatırıyor. Bay, bayan herkes çalışıyor ve çok memnunuz. Toplam 10 bin 920 dekar alandan bin 50 dönümlük kısmında Türkiye'nin en büyük kiraz bahçesini tesis ettik. Geriye kalan kısımda ise elma, şeftali, nektari, armut bahçeleri var. Modern teknoloji kullanılarak sulama yapılıyor. Geçen yıl don olayından dolayı kirazdan verim alamadık ama 400 ton elma aldık. Aralarda ise günlük 150 ton domates alıyorduk. Şimdi ara ürün alamıyoruz. Çünkü meyve ağaçları büyüdüğü için dipleri güneş almıyor artık. Yüzde 60 civarında kirazımız var ve yaklaşık 20 bin tona yakın meyvelerimizin tamamından ürün alacağız. Tam verime geçtiğimiz zaman buradan 30-40 bin ton ürün alabiliriz."

GÖÇÜN YÖNÜ DEĞİŞTİ
Muhtar Hüseyin Ünal, projedeki tarım alanları için tarla sahibine yıllık dönüm başına 345 lira yıllık ödeme yapıldığını belirterek, köylülerin ayrıca sigortalı olarak çalışarak aylık bin 200 ila bin 500 lira arasında aylık ücret aldıklarını anlattı. Ünal, ''İş bulamadıkları için göç eden köylülerimiz ile çevre köylerdeki insanlar geri dönüş yapmaya başladı. Çevre illerden bile buraya çalışmak üzere gelen insanlar var. Proje tam olarak hayata geçtiğinde daha fazla insan burada istihdam edilebilecektir'' dedi.

ÇOK GÜZEL BİR PROJE
Bursa'da meyvecilik üzerine çalışan ve köydeki çalışmaları takip etmek, armut verimini değerlendirmek üzere gelen Rıdvan Deniz ise, kurulan armut bahçesinden kaliteli ürün alabileceklerini söyledi. Deniz, ''Kalitesini meyvenin gelişiminden anlıyoruz. İnşallah bir kaç seneye kadar bunu katlayarak yükselterek, bu işi devam ettirmeyi düşünüyoruz. Çok güzel bir sistem, çok memnun oldum. Köylülerin böyle bir araya gelerek Türkiye’de bir ilk yapmaları çok önemli. Yaklaşık 25 yıldır meyvecilik yapıyorum ve buradan çok etkilendim. Şu anda 70-80 kişi ile çalışıyoruz ama bunun hasadında daha yüksek rakamlara çıkar'' diye konuştu. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya