Girişimcilik kültürü konferansla anlatıldı

Bozok Üniversitesi, Medeniyet Ve Kültür Topluluğu tarafından 8. Bahar Şenlikleri kapsamında organize edilen konferansta “Girişimcilik Kültürü” konusu anlatıldı.
Yayınlanma tarihi: 10 Mayıs 2015, Pazar günü, saat: 00:06

Bozok Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tansel Hacıhasanoğlu ,Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açış konuşmasını yapan üniversite Medeniyet Ve Kültür Topluluğu Başkanı Ömer Furkan Akbulut Medeniyet ve Kültür Topluluğunun sosyal ve kültürel etkinlilerine bugün düzenlenen konferansla bir yenisini daha eklediğini söyledi:“Biz bu üniversiteye başladığımız andan itibaren bitirdiğimiz güne kadar kendimizi bilgi tecrübe ve artı değerlerimizi artırarak girişimci birer birey olarak hayata hazırlanmamız gerekiyor.” dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tansel Hacıhasanoğlu, Girişimcilik konusunda önemli destekler verildiğini söyledi. Hacıhasanoğlu  “ tarım, sanayi, KOSGEB ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansının  girişim yapmak isteyen parası olmayan fakat fikri olan insanlara karşılıksız hibe verilmekte ve bu insanların  alacakları hibe ile fikirlerini hayata  geçirimleri sağlanıyor. Bizde öğrencilerimize bu tür desteklerin yanı sıra öncelikle girişimcilik ruhuna sahip olmaları girişimciliğin cesaret iyi bir plan ve program  çevresinde yürütülmesi yönünde bilgiler vererek iyi bir girişimci olmalarını sağlamaya çalışıyoruz.” dedi. 

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar:” Üniversitemizde 30’un üzerinde öğrenci topluluğunun olduğunu ve toplulukları destekleyerek  teşvik ettiklerini söyledi. Öğrencilerin  kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri içinde  toplulukların önemli bir görevi ifa ettiğini ifade eden Prof. Dr. Uçar; Üniversiteler sadece dersliklerde verilen derslerle kazandığımız bilgilerden ibaret değil. Aynı zamanda hayata hazırlayan kurumlar olmalıdır,düşüncesinden hareketle hem sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere önem veriyoruz hem de öğrencilerimizin kendi yeteneklerini keşfetmelerinin önemini idrak ettiğimizden dolayı bunlara önem veriyoruz.” dedi.  

Üniversitenin Medeniyet ve Kültür Topluluğu  ve diğer öğrenci topluluklarımız oldukça aktif olduklarına vurgusu yapan Rektör Uçar: “Üniversiteler sadece öğrencileri bir yandan hayata hazırlamak görevi olduğu gibi aynı zamanda  ifade özgürlüğünün ve farklı düşüncelerin de özgürce ifade edilebildiği konuşulabildiği yerler olması gerekiyor.  Bizler dönemimiz içerisinde  ihtimam  gösterdiğimiz husus budur. Her tülü düşüncenin hatta gerekirse siyasi ideolojikte  olabilir. Çünkü sonuçta bugün üniversite okuyorsunuz yarın  bir gün mezun olup hayata hazırlanacaksınız. İş hayatına atılacaksınız, yönetim kademlerine geleceksiniz, herkesin kendi kafasında düşüncesi hayat tarzı sosyal yaşantısı veya bir ideolojisi olabilir. Bunlar kesinlikle yadırganacak şeyler değil bilakis bunların açıklıkla ortaya konulup kişilerin birbirlerini anlamaları gerekir. Tabiki çatışmadan birbirlerini kırmadan dökmeden birbirlerine yana bakmadan bunların ifade edilebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sosyal faaliyetlerimizin son yıllarda sayısı oldukça arttı. Bunun için bir koordinasyon merkezi dahi kurduk. Programların mümkün olduğu kadar  çakışmaması birbirine denk gelmemesi ve daha işler vaziyette olması için. Çünkü biraz topluluklarımızın hiç birisine ayrım yapmıyoruz. Topluluklarımızın sayısı sürekli artıyor yenileri kuruluyor,hepsine destek veriyoruz. Bu programların geçmişte de bugünde de gelecekte de aynı şekilde olacak. Bozok üniversitesi her zaman bu programların arkasındadır. Salon tahsisinden tutun talep edildiği takdirde bir takım destekler basılı materyaller duyurulması web sitemizde duyuruyoruz. Her türlü desteğimiz öğrencilerimiz ile birlikte temel gayemiz var. Öğrencilerimiz in en iyi şekilde kendilerini geliştirmesi. Bugünkü konferansımızın konusu da girişimcilik kültürü girişimciliğin bizatihi bir kavram olarak değil de bunu bir kültür haline getirilmesi başlığın içerisine yansımış oldukça güzel memnuniyet verici emeklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. “diye konuştu. 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türker, Girişimcilik Kültürü hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.İyi bir girişimci olmanın cesaretli olmayı ve risk almayı gerektirdiğini belirten Göksel  “Girişicimler, sınırsız dünyanın en etkili ve en güçlü ordularıdır. Onlar toplumları silahlarıyla değil ürün ve hizmetleriyle değiştirirler. Girişimciler, yeni yüzyılın sınırlarını aşmasını bilen uçbeylerdir. Girişimciler; dünü yorumlar. geleceği planlar, bugünü değerlendirdiler.  Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin ve yeni girişimlerin teşvik edilmesinde önemli kriterlerden biri de girişimcilik ruhunun ve kültürünün gelişmesi ve gelişmesine destek olmaktır. Girişimci olmak aslında bir kişilik özelliğidir. Herkes girişimci, herkes patron olamaz. Bilinçlenme, deneyim, kendine güven, cesaret, öngörü ve atılım gerekir. “diye konuştu.

Konferans sonunda Rektör Uçar, konferansa konuşmacı olarak katılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Türker’e günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki