Bozok Üniversitesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılında KOSGEB destekli verilen Girişimcilik-I ve Girişimcilik-II derslerini alıp başarılı olan öğrencilere sertifikaları düzenlenen törenle takdim edildi.

Sertifika almaya hak kazanan 36 katılımcı öğrencilere verilmek üzere İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Saçmacı ile çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık KOSGEB faaliyetleri ve sağlamış oldukları destekler konusunda bilgiler verdi. Işık konuşmasının devamında; “KOSGEB Yozgat Müdürlüğü olarak uygulanabilir iş fikirleri olan siz gençleri bulup, sizleri ekonomiye kazandırmak için Bozok Üniversitesi işbirliği ile programlar düzenlemekteyiz. Girişimcilik sertifikası tüm illerimizde geçerli olup geçerlilik süresi gibi kısıtlama da söz konusu değildir. Girişimcilik sertifikaları hepinize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında “Hayat başlı başına bir mücadeledir. Bu mücadeleyi insan kendisi yürütür. Aynı zamanda hayat sadece bir iş mücadelesi demek de değildir. Dünyanın yaratılışından beri iyi ile kötünün mücadelesidir. İyi olmak ama sağlıklı ve doğru mücadeleyi sürdürerek iyi olmak önemlidir. Günümüzde yaşanan olaylara baktığınızda hep iyiyle kötünün mücadelesi söz konusudur. 

15 Temmuz, karanlık zihniyetli insanlarla işbirliği yapanlar ile bu vatanı ve bu milleti sevenlerin mücadelesine sahne olmuştur. Bu mücadelede 241 şehit verilmiş, 2 binin üzerinde vatansever gazi olmuştur.  Milletimiz bu vatanı korumak için her dönemde pek çok şehit vermiştir. Sadece Çanakkale’de 250 bin şehit verilmiştir. Bu mücadelelerin hepsi kötülere karşı iyiliği, insanlığı ve insanlık değerlerini savunma mücadelesidir.” dedi. 

Rektör Karacabey konuşmasının devamında üniversitelerin insanlara iş bulma kurumları olmadıklarının altını çizerek şunları söyledi; “Üniversiteler insanlara iş bulma kurumları değildir ve üniversite tahsili de iş bulmak için yapılmaz. İş kurabilen, iş üreten, başkalarına imkân sunabilen insanlar olabilmek temel gaye olmalıdır. İnsan aklı ve bedeni ile birlikte çalıştığı sürece başarılı olur. Eğitim öğretim dışında üniversitemizde resmi programlardaki derslerin dışında öğrencilerimizi hayata hazırlamak için çaba gösteren öğretim üyesi arkadaşları ve sertifika alacak tüm öğrencilerimizi bu başarılarından dolayı tebrik ediyor ve devamını diliyorum.” 

Konuşmaların ardından KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik derslerini başarı ile tamamlamış olan 36 öğrenciye sertifikalarını Rektör Karacabey, KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Saçmacı, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mahmut Akın ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kara tarafından öğrencilere takdim edildi.