Gezginci arıcılar Yozgat'ı mesken tuttu

Üretici sayısının 300'ün üzerine çıktığı Bozok Yaylasını mesken tutan gezginci arıcılar, bitki florasının çok iyi olması nedeniyle farklı bölgelerden gelerek Yozgat'ta yaylalarında Ağustos ayının sonlarına kadar arıcılık yaptıklarını söylediler.
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2015, Çarşamba günü, saat: 08:30

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta çiftçi, daha fazla gelir elde edebilmek amacıyla arıcılık faaliyetlerine ağırlık verirken, diğer bölgelerden de çok sayıda gezginci arıcı Bozok Yaylası'nı mesken tuttu. 300'ün üzerinde yerli arıcının bal üretimi yaptığı il genelindeki yaylalık bölgelerde her yıl 200 civarında da gezginci arıcının konakladığı bildirildi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, önceki yıllarda en fazla 50 civarında gezginci arıcının geldiği Yozgat'ta bu sayının her geçen yıl arttığını, 200 civarında arıcının yaylalara yerleştiklerini söyledi. Yozgat'ta yıllık bal üretiminin 550 bin ton civarında olduğu, bunun artırılabilmesi için çalışıldığını da ifade eden Özdemir, ilin coğrafi konumu ve iklimi bakımından arıcılığa elverişli bir bölge olduğunu, arıcılığın geliştirilmesi ve daha kaliteli bal elde edilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Özdemir, Çayıralan ilçesinde 500 dekar alanda 'Bal Ormanı' kurulduğunu, Akdağmadeni ilçesinde ise altyapı çalışmalarının hazır hale getirildiğini kaydetti. Özdemir, Yozgat'ta yaygınlaştırılması için çalışılan aspir bitkisinin de bal üretimi açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, ''Aspir bitkisinin yaygınlaşması ile arıcılarımız bu bitkiden arılarının beslenmesini sağlayabileceklerdir'' dedi.

Özdemir, geçen yıl 340 arıcının desteklemelerden yararlanmak üzere başvuruda bulunduğunu, bu çiftçilere kovan başına 10 lira destekleme ödemesinin yapılacağını anlattı.

GEZGİNCİ ARICILARI UYARDI
Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, gezginci arıcıların veteriner sağlık raporu ve vize belgesinin yanlarında bulundurması gerektiğine dikkat çekerek, ''İlimize konaklama amacı ile gelen gezginci arıcılarımızın İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaatlarının akabinde mahallinde gereken tespitler yapılıp, veteriner sağlık raporu, vize belgelerinin incelenmesinden sonra 'Konaklama İzin Belgesi' verilmektedir. Gezginci arıcıların konaklayacağı yerin sahibinden izin alınması, iki arıcı arasında en az 2 kilometre mesafenin bulunması gerekmektedir. Belirlenen kriterler yerine getirilmişse gezginci arıcıya 'Konaklama İzni Belgesi' düzenlenmektedir'' diye konuştu.

ORDU'DAN YOZGAT'A GELDİLER
32 yıldır arıcılık yapan İmdat Yalçın (56) ve eşi Ülsever Yalçın (51), Yozgat'a Ordu'dan geldiklerini belirterek, ''Yozgat'a farklı bölgelerden çok sayıda arıcılı gelip, konaklıyor. Burasının bitki florası arıcılık için çok iyi. 22 yıldır Yozgat'ta konaklıyorum. Bir kaç yıldır eşimle birlikte geliyor, Ağustos ayının ortalarına kadar burada konaklıyoruz'' dedi.

Çocuklarının evlenmesinin ardından kendisinin de eşiyle birlikte Yozgat'a geldiğini kaydeden Ülsever Yalçın da, kurdukları iki ayrı barakada yaşadıklarını, eşine arıcılık konusunda gerekli desteği verip, daha kaliteli bal alabilmek için çalıştıklarını söyledi. 

Ordu'dan gelen bir değir gezginci arıcı 52 yaşındaki Sebahattin Karaca ise, bu yıl havaların geç ısınmasının sıkıntı yarattığını, bu sıkıntıyı atabilmek için çalıştıklarını bildirdi. Karaca, soğuk hava ve olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda arının telef olduğunu, bazılarının da pasifleştiğini ifade etti. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: arıcılık   bal   yozgat   ordu  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki