Gereksiz İlaç Sağlığı Tehdit Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre ilaçların yüzde 50’sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Bu hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.
Yayınlanma tarihi: 08 Aralık 2015, Salı günü, saat: 09:27

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, yanlış ve gereksiz ilaç kullanımından dolayı ilaçların yan etki riskinin yanında hastalık ve ölüm oranlarının artmasının, mevcut kaynakların yanlış kullanılmasıyla temel ilaçlara ulaşılabilirliğin azalmasının bu sorunlardan sadece bir kaçı olduğuna değindi. Dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye çalışdığını ve akılcı ilaç kullanım çalışmalarının başlatıldığını aktaran Şahin, “Bu çalışmalarda öncelik halkın sağlığı ve toplumun çıkarlarıdır. Akılcı ilaç kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyetle ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre ilaçların yüzde 50’sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Bu hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır” dedi.

Şahin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olduğunu da ifade ederek, “Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde antibakteriyel ilaç kullanımına yönelik geniş kapsamlı bir araştırma yapılmış ve sonuçları Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Arnavutluk, Gürcistan, Azerbaycan, İtalya, Yunanistan, Hollanda ve Almanya gibi 40 ülke ile karşılaştırılarak 2014 yılında yayımlanmıştır. Üzülerek belirtmeliyim ki Türkiye antibiyotik kullanımında ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde kişi başına tüketilen antibiyotik miktarı listenin sonunda yer alan Hollanda’dan 3,5 kat fazladır. Bu çalışma, bilinçsiz antibiyotik tüketiminin engellenmesi için ivedilikle harekete geçilmesi gerektiğini net olarak ortaya koymuştur” diye konuştu.

“Dirençli bakteri gelişiminin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır” diyen Şahin, şöyle devam etti:
“Bu konuya duyarlı davranmak, gelecek kuşaklara karşı vicdani ve insani sorumluluğumuzdur. ‘Çok ilaç iyi tedavi’, ’pahalı ilaç iyi tedavi’ mantığı ile, ya da ‘komşuma iyi geldi bana da iyi gelir’ diyerek ilaç kullanılması, özellikle her grip olduğumuzda antibiyotik kullanılması en çok yapılan hatalardandır. 

Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı antibiyotik direncinin gelişmesine yol açar, bu da en basit enfeksiyonlarda bile daha güçlü antibiyotik kullanmayı gerektirir. 

Unutulmamalıdır ki, özellikle bu aylarda yaygın olarak görülen grip ve soğuk algınlığı gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Hekim reçete etmedikçe asla antibiyotik kullanmamalı ve reçete edilen antibiyotiklerin ne zaman ve nasıl kullanılacağına yönelik hekim tavsiyelerine uyulmalıdır. 

Tedaviye uygun olan ilaç dahi, zamanında, doğru dozda kullanılmaz, saklama koşullarına uyulmaz ise vücudumuz için zehir haline dönüşebilir. Hastalıklara çare olan ilaçların yanlış kullanımdan dolayı yeni hastalıklara yol açmaması temennisiyle tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim.”

Etiketler: fatih şahin   yozgat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki