Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Şenol Akın, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen Gençlik ve Geleceğimiz konulu verdiği konferansta gençliğin, bir ülkenin geleceğe uzanan eli olduğunu belirterek; bedenen, zihnen ve ruhen güçlü bir gençliğin yetişmesinin en önemli yolunun eğitimden geçtiğini söyledi. 

Gençliğin sadece yaş ile ifade edilmesinin yanlış olduğunu ve genç insanın yaşın dışında bazı özelliklere sahip olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Şen; “Nice genç grubunda yaşlı; nice yaşlı grubunda ise birçok genç vardır.” diyerek yaşları ne olursa olsun gençlerin özelliklerini taşıyan herkesin genç olduğunu, bu özellikleri taşımayanların ise yaşları ne olursa olsun ihtiyar olduğunu dile getirdi.

Genç insanın düşü, hayali, heyecanı, aşkı ve tasası olan insan olduğunu; gençliği bir ülkenin geleceğe uzanan eli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şen, gençliğin iyi yetişmesini doğru bir eğitim sistemine bağlayarak bu eğitimi alan kişilerin her bakımdan güçlü bir gençlik olacağını ifade etti. Bu kapsamda eğitim sisteminin çağın içine girebilen, çağdaki yarışın içinde olabilen ve bu yarışa ayak uydurabilen bir yapıda olmasının doğru olacağını belirten Prof. Dr. Şen, eğitim konusunda yapılacak ilk şeyin ise çocuğun aidiyetini belirlemek olduğunu dile getirerek katılımcılara çocuğun aidiyetinin anne babaya mı yoksa devlete mi ait olduğu sorusunu yöneltti. 

Prof. Dr. Şen, “Eğitimde mesafe almak ve çağı yakalamak istiyorsak eğitimi asıl sahibi olan millete teslim etmemiz ve yeniden kurgulamamız gerekiyor. Bu kurgulama sırasında ise hayatın gerçekleri, piyasanın istekleri, çağın gerekleri doğrultusunda yeni bir eğitim sistemi bulmak zorundayız. Yeni bir eğitim sisteminin gerekliliği ise millet olarak evrensel üretimden payımıza düşecek olanın ancak çalıştığımız ve ürettiğimiz kadar olmasıdır. Bu aşamada gençliğin alacağı ders ise ‘Herkese ancak kendi çalıştığının karşılığı var’ gerçeğidir.” dedi.

Hiçbir yarışın başkasının öğrettiği hünerle ya da başkasının hünerini aynen taklit ederek kazanılamayacağını belirten Prof. Dr. Şen, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Hüner sahibi, bir hünerini başkasına verirken daha ileri hünerini mutlaka kendisine saklamıştır. Şunu hep aklımızda tutalım: Bilgi piyasa değeri en yüksek olan meta ve en önemli güç unsurudur. Bilgi olmadan eşyaya hâkim olamayız. Eşyaya hâkim olmadan güçlü olamayız, güçlü olmadan ise birinci sınıf bir ülke olamayız. Öyleyse bizi güçlü kılacak piyasa değeri yüksek bilgiyi üretmek zorundayız.”

Konferans sonunda Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve Rektör Karacabey katkılarından dolayı Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen’e teşekkür plâketi takdim etti.