Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Anadolu imam hatip liseleri arası "Genç Seda Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma Yarışması" bölge finali Yozgat’ta yapıldı. Büyük Sinema salonunda yapılan yarışmaya, Sivas, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Amasya, Yozgat, Samsun, Ordu ve Tokat'tan 11 öğrenci katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, burada yaptığı konuşmada, "Öncelikle amacımız asla gençlerimizi yarıştırmak değil, bizim nazarımızda yarışmaya katılan her bir öğrencimiz birincidir. Amacımız Kuran-ı Kerim sevgisini öğrencilerimize aşılamaktır. Bu güzel gayeye bir parça da hizmetimiz olursa biz bundan onur duyarız. Gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır. Bu nedenle biz gençlerimize böylesine anlamlı maneviyat dolu etkinliklerde sahip çıkarsak onlarda kendi geleceklerine bu denli sahip çıkacaktır. Ben il dışından gelen değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyor tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum." dedi

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hacı Osman Kılıç da insanların milli ve manevi değerlerine sahip çıkarak ayakta durduklarını söyledi.

İnsanların kültür ve medeniyetlerini önemli değerlerin medeniyeti olarak inşa ettiklerini ifade eden Kılıç, "Milli ve manevi değerlere sahip olmanın yolu, eğitim ve öğretimden geçmektedir. Ülkemizin çeşitli branşlarda ne kadar yetişmiş kaliteli insana ihtiyacı varsa o kadar da din konusunda yetişmiş insana ihtiyaç vardır. Dini ve ahlaki değerlerin insanlarımıza kazandırılması bilimsel yollarla olmaktadır." dedi.

Konuşmaların ardından 9 ilden yarışmaya katılan 11 öğrenci Kur´an-ı Kerim´i en güzel okumak için yarıştı.

Jüri üyeliğini Yozgat Müftü Vekili Süleyman Eroğlu, Yozgat Müftü Yardımcısı İsmail Karadavut, Kadışehri Müftüsü Abdullah Yalman, Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Erdal ve Yrd. Doç Dr. Mehmet Altuntaş´ın yaptığı yarışmada Amasya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sefa Muslu 95.4 puanla birinci olurken, Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emrah Demir 89.4 puanla ikinci, Samsun Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Cemal Akkaya ise 89 puanla üçüncü oldu.

Ödüller ise, birinci olan öğrenciye 2 çeyrek altın,1 adet laptop, ikinci olan öğrenciye 2 çeyrek altın bir laptop, üçüncü olan öğrenciye 1 tablet, 4 çeyrek altın ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere ise 2'şer adet çeyrek altın hediye edildi.

Yozgatlı hayır sever iş adamı Bilal Şahin ise yarışmada dereceye giren tüm öğrencilere çeşitli ödüller verirken katılım gösteren her öğrenciyi umreye götürme sözü verdi.

Bölge finalinde birinci olan Sefa Muslu, 20 Mayıs´ta Çanakkale´de yapılacak Türkiye finalinde bölgeyi temsil edecek.