Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur’un fikir olarak sunduğu proje Halk Eğitim Merkezi’nce projelendirilerek uygulamaya konuldu. 

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Şenay Daştan Sipahi, gençlerin bilişim alanında tüketen birey olmaktan çıkararak, üretime yönlendirmek amacıyla ‘Geleceğe Kodla’ projesinin hazırlandığını ve çalışmaların başlayacağını söyledi.

Halk Eğitim Merkezi’nin öncülüğünde hazırlayan projeye Bozok Üniversitesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’da (ORAN) destek verdi. Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Şenay Daştan Sipahi düzenlediği basın toplantısında Geleceğe Kodla projesi tanıttı. ProjeninVali Yardımcısı Gökhan İkitemur’un fikir babalığı yaptığı ve katkı verdiğini dile getiren Daştan, geleceğe kodla ismi verilen projenin amacının bilişim alanında gençlerin sadece tüketen birey olmak yerine üreten bireyler olabileceği konusunda ufuklarını açmak olduğunu vurguladı. Daştan, kamu kurumları ile işbirliği yaparak, Yozgat gençliğinin teknolojiyi tüketimde kullanmak yerine üretimde değerlendirmesini arzu ettiklerine dikkat çekti. 

Hindistan’ın bilişim alanında üreten ve söz sahibi bir ülke olduğuna değinen Sipahi, Yozgat’ta şekillendirecekleri projenin kelebek etkisi ile Türkiye’ye yayılacağını dile getirdi. 

HEM Müdiresi Sipahi, Yozgat Şehitler Fen Lisesi, Erdoğan Akdağ Fen Lisesi, Yozgat Anadolu Lisesi, Yozgat İstiklal Anadolu Lisesi öğrencilerin proje yararlanıcıları olarak belirlendiğinin altını çizerek, “Öğrencilerin geleceğin yazılım dünyasında söz sahibi olmalarına imkan sunacağız. Yozgat’ta ki resmi kurumlara web ve Android konusunda talep edilen ürünü geliştirmek. Yapılan programların aile bütçesine ekonomik katkı sağlaması ile öğrencilerin kendilerine olan güvenlerinin gelişmesi ve üretkenliklerinin artmasını teşvik edeceğiz. Öğrencilerin istenilen web ve Android ürünü üretebilir düzeye gelmesini sağlayacağız” dedi. 

Sipahi proje içeriğinde, HTML5, CSS3, JavaScript, PHP, MYSQL, Web Ürün Geliştirme, XML, JAVA, Android Programala, Android Ürün Geliştirme bulunduğunu kaydetti.