Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından doğum öncesi ve sonrası yaşanılabilecek sorunlara karşı anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla, Yozgat Devlet Hastanesi’nde gebe okulu projesi hayata geçirildi.

Gebe eğitim programına katılan anne adaylarına gebelik, doğum, çocuk bakımı, emzirme, çocuk sağlığı vb. gerekli konularda bilgiler verilerek, daha bilinçli hale gelmeleri amaçlanıyor. 

Gebe okuluna katılan anne adaylarına slayt ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Eğitimde; gebelik konusunda bilgi düzeylerinin arttırılması, doğum ve doğum eylemini anlatmak, korkularının giderilmesini sağlamak, bebek bakımı, beslenmesi, bebeğin sağlığı konusunda aileleri bilgilendirmek, gebeyi hastane ortamı hakkında bilgilendirmek ve doğum için hazırlamak, doğum öncesi ve sonrası yaşanan kaygılarla baş etmek ve bebeğin psikolojik durumunu tanımak gibi genel bilgiler aktarılıyor. Eğitim sonrasında gebeler korkularını azaltmaları için doğumhaneyi gezerek, doğum yapacağı yeri görüyor. 

Gebelik okuluna katılan anne adaylarına eğitim sonrası okuldan mezun olduğuna dair sertifika verilecek.

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca ise, gebelerin sağlığını yakından takip edip bebek ölüm hızlarını dünya çapındaki bebek ölüm hızlarının seviyesine düşürmek için gebe okulu projesini başlattıklarını söyledi. Gebe okulu projesi ile bir yıl içerisinde 1400 tane gebeye eğitim verildiğini belirten Op. Dr. Kurca; "Bu projenin sonucunda bebek ölüm hızlarının düşmesini amaçlamaktayız. Gebelik esnasında oluşabilecek sağlık sorunları ile ilgili gebelerimizi bilgilendirmekteyiz. Bebek doğduktan sonrada emzirmenin önemini, sezaryenle doğumların risklerini, normal doğumların daha sağlık açısından iyi olduğunu gebelerimize anlatmakta ve normal doğumu teşvik etmekteyiz. Bebeklerle ilgili olabilecek sorunların hepsini gebelerimize öğretmekteyiz. Eğitimimizi verdikten sonra eğitim verdiğimiz gebelerimize sertifika vereceğiz ve okuldan mezun edeceğiz” dedi.