Yerköy OSB’de faaliyet gösteren Garanti Giyim’in AR-GE Merkezi kurulması çalışmaları kapsamında Garanti Giyim tarafından yapılacak olan AR-GE Merkezi çalışmalarına ORAN Kalkınma Ajansı’nın danışmanlık desteği sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda TİM ile danışman firma arasında yapılan anlaşma göz önüne alınarak yapılan toplantıya ORAN Kalkınma Ajansı, Garanti Giyim ve System Global firmasının temsilcileri katılım sağladı.

TİM ulusal bazda birçok AR-GE merkezi kurulmasına destek sağlamayı hedeflemiş olup AR-GE Merkezi kurmayı planlayan firmaların danışmanlık giderlerinin büyük bir kısmını karşılayacağını belirtmiştir. Bu kapsamda firmanın(Garanti Giyim) danışmanlık giderinin bir kısmı TİM tarafından geriye kalan kısmının da ORAN tarafından karşılanması kararlaştırıldı.
               
Yozgat’ta kurulacak ilk AR-GE Merkezi unvanına sahip olacak olan Garanti Giyim yüksek teknoloji ürünü malzemelerden, askeri, profesyonel ve sivil kullanım için çeşitli koruyucu ve performans artırıcı giyim eşyaları ve teçhizat üretmekte olup bu ürünler arasında su geçirmez ve nefes alabilen kıyafetler, KBRN kişisel koruyucu sistemleri, kanması geciktirilmiş ürünler, uyku tulumu ve çadırlar, taşıyıcı yelekler ve sırt çantaları, hava yastıklı (Airbag) yelek ve ceketler yer almaktadır.
    
Toplantıya ORAN Yozgat YDO dışında Garanti Giyim Genel Müdürü Mustafa Kıran, AR-GE Müdürü Erol Ünaler, Finans Müdürü Nursel Kayar, Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Dilara Demir VE System Global firmasının temsilcileri katılmış olup, System Global Firması tarafından katılımcılara AR-GE Merkezi avantajlarının anlatıldığı bir sunum yapılmıştır.

Son olarak toplantı sırasında söz alan ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat YDO Koordinatörü Timur Yıldız, “Adana, Gaziantep ve Kayseri gibi sanayi alanında gelişmiş illerin dahi 1’er tane AR-GE Merkezi varken, Garanti Balistik tarafından kurulacak olan Yozgat’ın ilk AR-GE Merkezi için biz de ORAN olarak verdiğimiz destekten mutluyuz, ve Garanti Balistik ile gurur duyuyoruz" dedi.