Fidanlar pazara indi

Sorgun’da kış mevsiminin sonuna yaklaşılması ve baharın müjdecisi olan cemrenin havaya düşmesiyle birlikte, toprakla buluşmayı bekleyen fidanlar pazara indi.
Yayınlanma tarihi: 10 Mart 2015, Salı günü, saat: 08:23

Sorgun’da kış mevsiminin sonuna yaklaşılması ve baharın müjdecisi olan cemrenin havaya düşmesiyle birlikte, toprakla buluşmayı bekleyen fidanlar pazara indi.

İzmir Ödemiş’ten getirdiği fidanları cuma namazı sonrasında satışa sunan Kemal Yiğit, fidanlara vatandaşların gösterdiği ilgiden memnun olduğunu söyledi.

Elma, armut, kiraz, dut, kayısı, vişne, böğürtlen, ahududu, ceviz, erik ve üzüm gibi meyve fidanlarının yanı sıra çam ve çiçek fidanları da getirdiğini belirten Yiğit, fidanları alırken bölge iklimi ve toprak şartlarına uygun olan fidanları seçtiklerini dile getirdi.

Fidanların fiyatlarının önceki yıl olduğu gibi 7,5 lira ile 10 lira arasında değiştiğini ifade eden Yiğit “Fidanlarımızı satarken müşterilerimize bunları nasıl dikecekleri konusunda da bilgiler veriyoruz. Vatandaşlarımız fidanları alırken önce köküne, sonra sertifikasına baksınlar. Fidanın bol köklü olması gerekiyor. Yaralanmamış, gövdesinin düzgün, aşı yerinin belli olması lazım. Fidanlar için dikilecek yerde en önemli olay, toprağının temiz, taşsız, yanmış gübreyle karıştırılmış olmasıdır. Ayrıca, fidanı dikerken de fidanının yanına ona destek olacak şekilde çubuk dikerek fidanı rüzgardan korumak gerekir” dedi.

Etiketler: sorgun   fidan   satış   pazar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki