Fakirin tercihi 'Teneke Soba'

Yozgat'ın kırsal bölgelerinde havaların soğumasıyla birlikte başlayan soba satışlarında artış yaşanırken, dar gelirli ailelerin tercihi ‘teneke soba’ya oluyor.
Yayınlanma tarihi: 24 Kasım 2015, Salı günü, saat: 14:23

Yozgat'ın kırsal bölgelerinde havaların soğumasıyla birlikte başlayan soba satışlarında artış yaşanırken, dar gelirli ailelerin tercihi ‘teneke soba’ya oluyor.

Bir soba satıcısı, havaların iyice soğumaya başlaması ile birlikte maddi durumu iyi olmayan vatandaşların ucuz teneke sobaları tercih ettiğini belirterek, "Fakir vatandaşlar fiyatı 20 ile 50 lira arasında değişen teneke sobaları alıyor. Genelde teneke sobaları kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar ile köyde oturan vatandaşlar tercih ediyor'' dedi. 

Teneke sobaların tercih edilmesindeki en büyük etkenin, içerisinde her şeyin yanabilmesi olduğunu belirten saba satıcısı, ''Çünkü fakir ailelerin büyük bölümü bağ çubuğu, ormandan toplanan ağaç, ayçiçeği sapı, tezek gibi yakacakları tüketip, ısınmaya çalışıyor. Bu yakacak türlerinin teneke soba dışında bir sobada yakılması imkansız. Teneke sobanın tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri de çevresine çabuk ısı vermesi. Normal soba satışlarında da bir artış var. Uyuyan soba olarak tabir edilen sobaya rağbet var'' diye konuştu. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: kış   soba   ısınma  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki