Yozgat'ta 1991 yılında yapımı planlanıp, daha sonra vazgeçilen Stol Tipi Havaalanı sahasında yapımına başlanılan 3 bin 500 tutuklunun kalabileceği T tipi Bölge Cezaevi bünyesinde kurulacak atölyelerde yapılacak üretimle, hükümlü ve tutuklalar iş sahibi olacak, üretimleriyle ülke ekonomisine katkıda bulunacak.

Yapımından vazgeçildikten sonra İl Özel İdaresi tarafından kiraya verilerek, 1995 yılından itibaren tarım alanı olarak kullanılmaya başlanılan Tayip Köyü yakınlarındaki 288 bin 114 metrekarelik alanda yapımına başlanılan 2 adet T tipi ve Açık Cezaevi binası ile 100 daireli 5 bloktan oluşan lojmanın inşaatı devam ediyor.

İnşaat sahasını Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ile birlikte gezen Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, yürütülen çalışmalar hakkında Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Metin Uyar'dan bilgi aldı. Toplamda 3 bin 500 tutuklu ve hükümlünün yararlanacağı T tipi Cezaevi'nde kurulacak atölyelerin fabrika gibi çalışacağını belirten bildiren Milletvekili Başer, hükümlü ve tutukluların kaldıkları süre içerisinde iş sahibi olacağını, çalışmaları karşılığında ücretlerini alıp, sigortalarının da yatırılacağını söyledi. Başer, '