Evlilik Sözleşmesi Eskiden de Yapılmış

Yozgat Belediyesi, nikah kayıtlarını bilgisayar ortamına aktarmak, el yazısı ile hazırlanmış ’Nikah Kütük Defteri’ arşivini muhafaza etmek üzere başlattığı çalışmada ilginç bilgi ve belgelerde gün yüzüne çıkmaya başladı.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 23:49

Yozgat Belediyesi, nikah kayıtlarını bilgisayar ortamına aktarmak, el yazısı ile hazırlanmış ’Nikah Kütük Defteri’ arşivini muhafaza etmek üzere başlattığı çalışmada ilginç bilgi ve belgelerde gün yüzüne çıkmaya başladı. Ortaya çıkan belgelerde bir çiftin 1945 yılında kıyılan nikahında ’şiddet’ uygulamaya tazminat öngören ’evlilik sözleşmesi’ yapılmış.

Yozgat Belediyesi’nde harf devrimi sonrasında ilk Türkçe nikah 19 Ekim 1930 yılında Leyla ile Salih bey arasında kıyılırken, 22 Nisan 1931 yılından Satı ile Fazlı bey arasında kıyılan nikahla birlikte, nikah işlemlerinde fotoğraf kullanılmaya başlanmış. Soyadı kanunun kabul edilmesinden sonra ise ilk nikahı 10 Ağustos 1936 yılında Selahattin Öcal- Meliha Bektaş’a kıyılmış.

EVLİLİK SÖZLEŞMESİ

Günümüzde devam eden ’Evlilik Sözleşmesi’ tartışması sürerken bu konu Yozgat’ta 15 Haziran 1943 tarihinde kayıt altına alınmış.

Bu tarihte evlenen Neziha hanım kendi el yazısı ile evlenme kütüğünde yer alan ’İtiraz Muamelesi’ bölümüne, ’Şiddet görmek’ başlığı altında, "Eğer, tartışma esnasında şiddet görüp, evden kovulursam kocam bana 500 lira tazminat ödeyecektir" notunu düşmüş, taraflar bu şartı kabul edip, şahitler huzurunda da kayıt altına almış.

Yozgat Belediyesi arşivinde toplam 206 Evlenme Kütük Defteri bulunuyor. 1930-2014 yılı sonuna kadar Yozgat Belediyesi tarafından kıyılan yaklaşık 29 bin nikah işleminin yer aldığı kütük defterleri içerisinde Ermeni, Rum ve Türk asıllıların birbirleriyle evlilikleri de yer alıyor. 1930-40 yılları arasında Belediye tarafından yapılan nikah işlemlerinde 10’dan fazla Türk, Ermeni ve Rum evliliklerinin gerçekleştirildiği görülüyor.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, eldeki kayıtların sadece belediye tarafından kıyılan nikahlara ait olduğunu, aynı dönemler içerisinde Nüfus Müdürlükleri tarafından da nikah kıyıldığını hatırlatarak, yapılacak araştırma sonucunda Yozgat’ta yaşayan azınlıklarla Türk vatandaşlarının birbirleriyle daha fazla akraba ilişkilerinin varlığının ortaya çıkabileceğini, bunun da ileri sürülen ’soykırım’ yalanını farklı boyuttan belgelenmiş olacağını söyledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki