Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinden Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, “Evde Sağlık Hizmeti” kapsamında “Evde Diş Tedavisi” hizmetine hız kesmeden devam ediyor.

Mobil Ünite ile  Hareketli Protez Yapılıyor
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından oluşturulan 4 kişilik ekip, mobil ünite ile yatağa bağımlı olan, sağlık kuruluşlarına gidemeyen hastaların diş muayenelerini ve tedavilerini yapıyorlar. Yozgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin Evde Sağlık Hizmetleri'nden yararlanan vatandaşlar koruyucu diş hekimliği, ağız hijyeni eğitimleri, diş çekimleri ile hareketli protezler gibi tedavi yöntemlerinden yararlanıyor. Mobil üniteyle hava, su tabancası, sakşın, aeretör başlığı, mikromotor kavitron cihazı ve ışınlı dolgu cihazı sayesinde hastalara diş taşı temizliği gerçekleştirilebiliyor. Cihaz sayesinde normal bir diş kliniğinde yapılan tedavilerin tamamına yakını hastanın yaşam alanında yapılıyor.

Sadece 1 Telefon Uzağındayız
Halkımızın sadece 1 telefon uzağındayız sloganıyla çalışan ekip, evlerinde, akraba ve komşularında yatalak ve engelli vatandaşların, (354) 217 32 68 nolu telefonu arayarak kimlik bilgilerini ve ev adreslerini bildirmeleri halinde o adrese ulaşarak hastaların diş tedavilerini yapmaktadır. Ocak 2013 yılından beri faaliyet gösteren Evde Sağlık Birime 185 hasta başvurusu yapılmış durumda. 

Yozgat İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.İsmail Kurca yaptığı açıklamada, "Sağlık tesislerimize bağlı Evde Sağlık Hizmetleri Ekibi, çeşitli hastalıklar nedeniyle evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olan bireylere, evinde ve aile ortamında, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde  muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve iyileştirme hizmetleri vermektedir. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde de yine evde sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan hastalarımız için sağlık ekibimiz bulunuyor. Ağız ve Diş Sağlığı Evde Sağlık Ekibimiz; hastalarımızın, ağız ve diş sağlığı için ev ziyaretleri yaparak, diş tedavileri yapıyorlar” dedi.