Şehir merkezi nüfusu yaklaşık 80 bin olan Yozgat'ta büyük Alışveriş Merkezlerinin (AVM) birbiri ardına açılması küçük esnafı endişelendiriyor. 

Sanayi kuruluşu bulunmayan Yozgat ekonomisini ayakta tutan küçük esnaf, AVM'lerin açılmasıyla zor durumda kalacaklarını, bir çoğunun ise kapanacağı endişesi sardı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Latif Altın, AVM yapılması konusunda Yozgat ile İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin karşılaştırılmaması gerektiğini belirterek, “AVM'ler küçük esnafı olumsuz etkileyecek. Yozgat'ın nüfusu düşük bu sebeple AVM'lere bir sınırlama getirilmesi gerekir. Yozgat'ı İstanbul ile karşılaştırmamak lazım. Yozgat sanayi yok kendi kendini esnafımız kendi yağı ile kavruluyor. Küçük bir pasta var büyük AVM'ler bu küçük pastanın büyük kısmını alacak. Biz hem esnaf odaları birliği olarak hem de bireysel olarak AVM'nin Yozgat'ta kabul görmesini istemiyoruz” dedi.

Esnaflardan Selahatin Şahin, Yozgat'a AVM yapılmasının küçük esnafı bitirmek anlamına geldiğini söyledi. AVM'lerin vatandaşı tüketime yönlendirdiğini vurgulayan Şahin, “Yozgat dar gelirli insanların olduğu bir şehir. AVM'ler insanı tüketime yönlendirirken, küçük esnafı da bitirmektedir. Yozgat'ta nüfusun yükseltilmesi gerekir. Tüketime değil üretime yönelik yatırımın yapılmazı lazım” diye konuştu.

Sinan Katlan'da AVM'lerin şehir merkezine değil, şehrin belli bir mesafe dışına yapılması gerektiğini belirterek, “Yozgat'a büyük AVM'lerin yapılması küçük esnafı bitirecektir. İş yapamayan esnaf da mecburen iş yerini kapatacak Yozgat'ı terk edecektir. Yozgat küçük bir şehir büyük AVM'ler küçük esnafı zora sokar. Ayrıca AVM'ler marka ürün satışı yapıyor, bu da hem tüketimi artırıyor, hem de küçük esnafın satışını engelliyor ” şeklinde konuştu.

Ömer Karadavut da AVM'lerin küçük esnafı olumsuz etkileyeceğini belirterek, “AVM'ler şehirlere başka bir kültür kazandırıyor olabilir, fakat küçük esnafı olumsuz etkiler. İnsanlar AVM'lerde her istediğini bulabiliriz düşüncesiyle hareket ettiği için belki ihtiyacı olmayanları dahi alabiliyor. İhtiyaçların tamamı bir yerden karşılandığı için de küçük esnafın işleri düşecektir, küçük esnafı olumsuz etkileyecek” ifadelerini kullandı.

Nafiz Cankurtaran'da AVM'ler belki şehirlere yeni bir kültür kazandırabileceğini vurgulayarak, “Halk kendi açısından baktığında AVM'ler iyi diyebilir ama küçük esnaf açısından iyi olmaz. Küçük esnafın AVM'ler ile rekabet etme şansı yok.

Yozgat küçük bir şehir, pasta küçük, bu pastanın büyük kısmını AVM'ler alırsa küçük esnaf zor durumda kalacaktır. Yozgat'ta üretime yönelik yatırımlar yapıldığında kimse kimseyle ilgisi olmayacaktır” dedi.