Vali Kemal Yurtnaç, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği (TESKOMB) tarafından Sorgun Safa Termal Otel’de düzenlenen toplantıya katıldı. Vali Yurtnaç, toplantıda yaptığı konuşmada, esnaflarla bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
 
Kendisinin bir kamu görevlisi olduğunu ama bu güne kadar kendini bir esnaf gibi hissettiğini belirten Vali Yurtnaç, “Zira 25 yıl boyunca babamla birlikte bende esnaflık yaptım. Vatandaşla iletişimin iyi olması, esnaf gibi esnaf olmanın bir okulu olmuyor. İnsanlarla yüz yüze kalıyorsunuz, üzülüyorsunuz, seviniyorsunuz, bir iletişim ortaya koyuyorsunuz ve mal satmak zorundasınız. Malınızı pazarlıyorsunuz ondan dolayı esnaflığın toplumda yeri ve önemi büyüktür. Memuriyetinde önemi büyüktür. Ben 29 yıldan beri memuriyet yapıyorum ama esnaflık günlerimi hiçbir zaman unutmadım. Bunun halkla iletişimimde de çok yararlarını gördüm” dedi.

ESNAFLIK AHLAKI AHİLİK GELENEĞİNE DAYANIR
25 yıl boyunca babası ile dükkanda durduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Cumartesi Pazar demeden yıl boyu çalıştık. Sadece kurban ve ramazan bayramlarında tatil yaptık. Yani esnaflık meşakkatli, zor bir iştir. 29 gün siftah yapamazsınız, otuzuncu gün 29 günü kurtarırsınız ama bunun içinde yüzünüzün turşu satmaması lazım. Sempatik olmanız, vatandaşla, halkla iç içe olmanız lazım. O maksatla hem siyasette hem ticarette hem memuriyette esnaflık, esnaf ahlakı önemlidir. Esnaflık ahlakı da ahilik geleneğine dayanır. Ahilik geleneğinin aslıda kardeşlik hukukudur. O maksatla biz bu esnaflık adabını devamlı yüceltmemiz lazım. Bunu yücelttiğimiz takdirde toplumda ki ilişkilerimizde iyileşir” diye konuştu.
 
HALKIN ARASINDA OLMAYI HEP ÖNEMSEDİM
Halkla iç içe olmayı her zaman önemsediğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Zira halkın arasında olmak meşruiyetimizi artırır, daha yüceltir, yükseltir ve akşam evimize gittiğimizde birisinin Allah razı olsun demesi, gülümseyerek yüzümüze bakması bizi çok mutlu eder. O maksatla hafta sonları hafta içi belli bir zamanımı vatandaşla beraber olmaya ayırıyorum” ifadelerini kullandı.
 
Vali Yurtnaç, böyle güzel bir organizasyon yaparak kendilerini esnafla bir araya getiren başta TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.