Yozgat Lokantacılar ve Kahveciler Odası Başkanı Eyüp Coşgun, TESK’in asgari ücretin 2016 yılı için aylık brüt 1.647 TL’ye çıkması ile esnaf ve sanatkarın kayıt ücreti ve yıllık aidatların artmasını önlemek için bir karar aldığına dikkat çekti. Coşgun, “Asgari ücrette yapılan yaklaşık yüzde 30’luk artış, esnaf ve sanatkarlarımızın kayıt ücreti ve yıllık aidatlarına da yansıdığından bu durumun onları ekonomik açıdan zor durumda bırakacağı düşüncesiyle esnaf ve sanatkarlarımızın üzerindeki yükü daha fazla artırmamak amacıyla 2015 yılı için uygulanan kayıt ücreti ve yıllık aidat tarifesinin 31/12/2016 tarihine kadar değiştirilmeden aynen devam ettirilmesi kararı alındı” dedi. 

Alınan karar sonrası gerekli yönetmelik değişikliğini yaparak esnaf ve sanatkarın yükünün hafiflemesini sağladıklarını ifade eden Coşgun, “Uygulama kararıyla aynı doğrultuda 06.01.2016 tarih 29585 sayılı Resmi Gazete’de ‘Esnaf ve Sanatkarların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapılarak yayımlanmıştır. Böylece esnaf ve sanatkar kayıt ücreti ve yıllık aidat artışından etkilenmemesi sağlanmıştır” diye konuştu. 
 
Esnafın yükünün daha da artmaması için her türlü girişimde bulunduklarını açıklayan Oda Başkanı Coşgun, “Kayıt ücreti ve yıllık aidat 3 büyükşehirde 318 TL, diğer illerimizde 191 TL, diğer gruplarda 165 TL olarak tahsil edilecektir” ifadesini kullandı.