Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Eski Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hafriyat çalışmalarının başladığını açıkladı. Arslan, anlaşamaya varılan 65 konutluk iki bloğun yapımının ardından kalan bölümün çalışmalarına da başlanacağını duyurdu. 

Toplam 9 blok, 397 konuttan oluşan alanda cami, Kur’an kursu, otopark alanları ve 55 iş yerinin bulunacağını belirten Arslan; “Eski sanayi ile ilgili olarak sorun yaşadığımız 2024 metre karelik kalan kısımla ilgili olarak emsal teşkil edecek mahkemenin belirlemiş olduğu bir fiyat var. Kalan kısımlarla ilgili 2024  metre karenin haricindeki kısım konut alanı olarak hazır durumda. Orayla ilgili olarak şuan iki blok sıkıntısız şekilde başladı. 64 konutluk bölümün çalışması başladı. Bütün konut sayımız  397  olmak üzere çalışmalara yürütülecek. Projenin içerisinde cami, Kur’an kursu, otopark alanları ve 55 iş yeri olmak üzere proje hayata geçecek inşallah” dedi. 
 
Arslan, İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde ihale süreçleri başladıktan sonra memleketimize güzel tesisler kazandırılmış olur. Belediye olarak hafriyat belediyemize aitti, onunla ilgili hafriyat ihalesi yaptık. Firma iki gün önce başlangıcını yaptı. İnşallah bir aylık süre içerisinde temizlik yaptıktan sonra TOKİ’nin ihale etmiş olduğu firma bir ay içerisinde temel atma çalışmalarına başlayacak” diye konuştu. 
Acil Kamulaştırma Sistemi ile başlayan süreci normal kamulaştırma sistemine çevirdiklerini hatırlatan Başkan Arslan; “Tamamen pazarlık yaptığımız vatandaşlarımızla anlaşma sağlandı. Anlaşamadığımız kişiler mahkemeye gittiler ama mahkeme verilen rakamların altında bir rakam onadı, orada mahkemeye giden vatandaşlarımız da belediyemizden ve TOKİ’den alacağı rakamın daha altında  alacağı bir rakam çıkması mülk sahiplerine kayıt yaşattı. Herhangi bir sorunumuz kalmadı. Toplamda 240 metre kare alanda problemimiz var, onları da etap etap çözüyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Proje alanı, il merkezinde, ana ulaşım güzergahı üzerinde olup, kent merkezinin 1 km. doğusunda yer alıyor. Yozgat Belediyesi, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı statüsündeki bu bölgede imar planı değişikliği yaparak, “konut, ticaret, yeşil alan" ve "meydan" olarak onaylandı. 
 
Bu değişikliğe göre, söz konusu alan içinde konutun yanı sıra kamu kurumları, ticari birimler, kültür, eğlence ve dinlenme tesisleri, ibadet yerleri gibi karma kullanımlar yer alabilecek. Tüm bu kullanımlar için ada bazında toplam inşaat alanı verildi. Bu verilere göre proje içinde öngörülen konut, cami ve ticaret yapıları, imar planında verilen yapılaşma koşullarıyla uyumlu.
 
TOKİ konutlarının getireceği nüfus yoğunluğuna yönelik olarak, yakın çevredeki açık ve yeşil alan ile; ilköğretim, ortaöğretim, dini tesis, sağlık tesisi, sosyo-kültürel tesis alanı büyüklükleri, mevzuattaki standartlara göre yeterli. Toplu konut alanı, kent merkezinde ve ticaret alanlarına yakın konumda olup, proje alanı içinde de ticaret alanı yer aldığından; bu bağlamda yeterlilik sunuyor.