Yozgat Belediyesi’nin Eski Sanayi Bölgesi’ni mezbelelik durumundan kurtarmak için başlatmış olduğu Kentsel Dönüşüm Projesi arsa sahiplerinin bir kısmının konuyu yargıya taşımasıyla birlikte askıya alınmış ve mahkeme Yozgat Belediyesi’nin aleyhinde bir karar vermişti.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan eski sanayi sitesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Kentsel dönüşüm ihalesinin 7 Aralık'ta yapılacağını ve inşaat sürecinin ise 2016 yılın içerisinde başlayacağını ifade etti.

Başkan Arslan yaptığı açıklamada şunları kaydetti; "Proje tamamen yenilendi. Daha çok yoğunluk ve rantı değil, daha çok insanı hedefleyen, önce insan diyen, insanımızın rahatını ve huzurunu hedefleyen bir proje ortaya çıktı.

TOKİ heyeti ile görüşmelerimiz neticesinde ihale tarihini belirledik. Bu proje ile ilgili olarak mahkeme kararlarından dolayı bir gecikme yaşandı. Belediye olarak Kentsel Dönüşüm Ekibimiz adım adım aksaklıklar üzerine gece gündüz çalıştı. Şu an sonuca ulaştığımızı söyleyebilirim. 807 hak sahibinin 682’si ile zaten anlaşıldı. 125 hak sahibi ile görüşmeler sürüyor. Ama bu projeye engel olmayacak. TOKİ alanın tamamı bize teslim edildikten sonra inşaata başlayalım demişti. Ama biz bunu da aştık. Anlaşması yapılan yerden itibaren inşaat başlayacak. Daha sonra anlaşılan yerlerde devamında projeye dahil edilecek

Eski Projede 634 konut varken yeni projede konut sayımız 297 oldu. Yine yenilenen proje içerisinde 3 görevli dairesi, 59 dükkan ve iş yerleri, 18 ofis, 1000 kişilik camii, sosyal yaşam alanları, yeşil alan, kapalı ve açık otopark ve tamamı Osmanlı, Selçuklu mimari motiflerinden oluşan çarşı dahil edildi. 

Daha önce yapılan işlemlerin idare mahkemesi kararıyla iptal edilmesi neticesinde çözümsüz bir noktaya gelmiş olan, proje 1 yıllık yoğun bir çalışma ile yeniden hayat buldu.

İhalesi 7 Aralık 2015 te yapılacak olan projemizin inşaatına, inşallah 2016 yılında başlıyoruz."