Yozgat Merkez Medrese Mahallesi 297 Konut Kentsel Yenileme Projesi kapsamında TOKİ tarafından tamamlanan ilk etap 197 adet konut, 59 adet işyeri ve 18 adet ofisin fiyatları duyuruldu. Talepler 10-19 Ocak tarihleri arasında alınacak. Satışa çıkan konut fiyatlarının 350 bin lirayı bulması vatandaşlar tarafından tepki topladı. Uzmanlar ise satışa çıkan konutların sosyal donatı olmadığının altını çizdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz, "Bizim karımız orada ki cami, oyun alanları, parklar ve otoparklar olacak. Çünkü satışları TOKİ kendi yapacak" diye konuştu.

Edinilen bilgilere göre, Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi için 58 bin metrekare alan için 20 Milyon Liraya Kamulaştırma yapıldı. Mahkemesi halen süren alanların olduğu öğrenildi. Mahkemenin metrekare başı 2 bin 600 liraya verdiği ve 100 metre kare yeri olan vatandaşa 260 bin lira para ödeneceği duyuruldu. Fiyatlar ve maliyetlerin yükselmesinde ki sebep kamulaştırma yapılması olarak göze çarpıyor. Uzmanlar bu alanın sosyal donatı olmadığının altını çiziyor. 

Sosyal donatıda TOKİ Devlet arazisi üzerinde bina yapıp satışa sunuyor. Bunun da maliyeti 80-100 bin lira arasında değişiyor. Sosyal donatı evlerinde TOKİ 10 bin lira peşin alıp kalan 90 bin lirayı taksite bölüyor. Kentsel dönüşüm evlerinde TOKİ'nin vatandaşlar ev sahibi olsun misyonu taşımadığı öğrenildi. Burada amaç eski binaların temizlenip, şehrin imajına uygun evlerin yapılması olarak göze çarpıyor.  

Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz, fiyatların Yozgat piyasasına göre dengeli olduğunu söyledi. Açıkgöz, "TOKİ ile ödeme planını tekrar değerlendireceğiz. Bizim belediye olarak rolümüz; projenin hazırlanması, vatandaşlarla anlaşılması, sahanın hazırlanması, mahkeme süreçleri ve bölgenin altyapısını düzenlemek oldu. Biz belediye olarak konut ve işyerleri karşılığında anlaştık. Bizim karımız orada ki cami, oyun alanları, parklar ve otoparklar olacak. Çünkü satışları TOKİ kendi yapacak. Bizim maddi bir karımız yok. Hepsinden önemlisi şehrin önemli bir bölgesi mezbelelikten kurtarıldı. Hiç kimsenin girmek istemediği bir bölgeyi şehrin kullanımına sunduk. Bölge ticari natif alanı olacak. Fiyatlar yüksek değil, Yozgat piyasası ile dengeli. Vatandaşlar için işine TOKİ girdiği zaman sosyal donatı zannediyorlar. Orası sosyal bir donatı değil. Kentsel dönüşüm bölgesi. Ödeme planı içinde biz gerekli girişimleri yaparız. İnşallah düzenlenir" diye konuştu.