Uzun bir süredir nasıl bir çalışma yapılacağı merak konusu olan eski askerlik şubesi Yozgat Belediyesi tarafından Kent Hafızası Müzesi” olarak ziyaretçilere açılacak. Yaklaşık bir ay öncesinde TBMM’de karar alınarak tarihi binanın Belediyeye tahsisinin yapıldığını belirten Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Orası“Kent Hafızası Müzesi” olacak.  Yozgat’ın “Şehir Hafızası Müzesi” olacak. O müzeye giren insanlarımız Yozgat’ı tanıyıp çıkacak” dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, yaklaşık bir ay önce TBMM’de karar alınarak Askerlik şubesi eski binasının Yozgat Belediyesine tahsisinin gerçekleştiğini söyledi.

Arslan, Askerlik şubesi eski binasıyla ilgili çalışmalar hiç kesintiye uğramadan devam ediyor. Tam tersine üzerinde duruyoruz ilgiliyiz, onu arkadaşlarımızın bilmesi lazım. Bir ay önce yaklaşık oranın bize devriyle ilgili işlemler tamamlandı. Bir ay önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından orası bize tahsis edildi. Tahsis edilinceye kadar bir şey yapmamız mümkün değildi zaten ama buna rağmen biz proje ihalesini devam ettirdik, o tahsis işlemini beklemeden. Şu anda projesi bitme noktasına geldi. Bir proje firmasına verdik. İçinde ne yer alacak, nasıl olacak, nasıl bir müze olacak, bununla ilgili bir proje hazırlandı bitmek üzere. Proje üzerinde ki bizim görüşlerimizi bekliyorlar, biz onlara ne suna biliriz onunla ilgili Kültür Müdürümüz bir komisyon toplayıp Yozgat’ta ki yaşayan aklı yeten arkadaşlarımızın görüşünü ona eklenmesini sağlayacak ve onun üzerinden de hemen ihalemizi yaparak müzemizi faaliyete geçirmiş olacağız” dedi.

Tarihi binayla ilgili çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Arslan, “Yani iki işlem oldu şuana kadar. Birincisi müzenin bize tahsisi yapıldı bina bize tahsis edildi TBMM tarafından bir ay önce, proje ihalesini yaptık projesi tamamlanmak üzere, üçüncüsü o projeyi ihale etmek suretiyle müzeyi gerçekleştirmiş olacağız. Orası“Kent Hafızası Müzesi” olacak.  Yozgat’ın “Şehir Hafızası Müzesi” olacak. İlk kuruluş yıllarından itibaren ne kadar gidebiliyorsak uzağa, 3 yüz yıl, 4 yüz yıl, 5 yüz yıl öncesine gitmek suretiyle o günden bu tarafa gelmek suretiyle Yozgat’ı o müzeye anlatacağız. O müzeye giren insanlarımız Yozgat’ı tanıyıp çıkacak. Özet olarak müzeyle ilgili askerlik şubesiyle ilgili çalışmalarımız hiç kesintiye uğramadan devam edecek” diye konuştu.