Esenli Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından köyde birlik ve beraberliği pekiştirmek ve gurbetteki Esenlilileri bir araya getirmek amacıyla Büyük Esenli Buluşması’nın ilki gerçekleştirildi.
 
Organize edilen Büyük Esenli Buluşması’na Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Vali Kemal Yurtnaç da katıldı.
 
Vali Yurtnaç, burada yaptığı konuşmada, Esenlili vatandaşlarla böylesine güzel bir ortamda birlikte olmaktan dolayı oldukça mutlu olduğunu söyledi.
 
Dernek başkanına organizasyondan dolayı teşekkür eden Vali Yurtnaç, “Bu kadar güzel bir topluluğu buraya getirmişler. Esenli halkına da teşekkür ediyorum. İnsan doğduğu ve doyduğu yeri iyi bilmelidir. Esenli halkı doğduğu yere sahip çıkıyor. Bu kadar güzel duygu ve düşünce içerisinde olan insanlara hizmet etmek bizim için ayrı bir onurdur” dedi.
 
Yozgat’ta göreve başlamasının üzerinden bir ay geçtiğini hatırlatan Vali Yurtnaç, “Yozgat’ın dışardan görülen mevcut potansiyeliyle, içerisinde olduğu potansiyelin çok farklı olduğunu gördüm. Bizim yapacağımız şey Yozgat’ı dışarıya tanıtmak. Dolayısıyla üretimi ve müteşebbisi burada desteklemek olacaktır. Kaliteli, adaletli bir hizmet anlayışı ve çabuk karar alıp bunu çabuk harekete geçen bir yönetim anlayışıyla halkımıza hizmet etmeye çalışacağız. Esenli önceden belediyelikti ama bu belediye ruhunu hala kaybetmemiş. Bu gördüğüm birliktelik, bu kalabalık buraya hizmetin geleceğinin bir göstergesi” diye konuştu.
 
Asfaltsız Yol Kalmayacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, Yozgat’ta ki tüm köylerin güzel bir görünüme kavuşması ve yaşanabilir bir hale gelmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yağışların ardından hızlı bir şekilde asfaltlama çalışmalarının başladığını kaydeden Bozdağ, “Sezon yeni açıldı ve yollarımızın yapımına başladık. İnşallah kısa bir süre içerisinde yollarımızın tamamı yapılacak. Asfaltsız köy yolu kalmayacak” ifadelerini kullandı.
 
Program sonrası Esenli Köyü’nde bulunan Bilal Şahin Huzurevi’ni ziyaret eden Bakan Bozdağ ve Vali Yurtnaç, yaşlılarla bayramlaşıp sohbet etti.
Programa Adalet Bakanı ve Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra Milletvekili Ertuğrul Soysal, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Kazım Arslan, İl Genel Meclis Başkanı Halil Şahbaz, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Köylülerle Bayramlaşıp Sohbet Ettiler
Bakan Bozdağ ve Vali Yurtnaç, Esenli köyünden ayrıldıktan sonra yol güzergâhı üzerinde bulunan Alcı köyünde vatandaşlarla bayramlaşarak bir süre sohbet etti. Vatandaşların isteklerini dinleyen Bakan Bozdağ ve Vali Yurtnaç, Yozgat’ta ki tüm köylerin daha güzel bir görünüme kavuşması ve yaşanabilir bir hale gelmesi için gerekli çalışmaların başladığını ve birçok köyde de çalışmaların sona geldiğini ifade ettiler.
 
Eymir Kasabasında Halkla Bayramlaştılar
Bakan Bozdağ ve Vali Yurtnaç Sorgun ilçesine bağlı Eymir Beldesi’nde vatandaşlarla bayramlaşma programına katıldı.