Eroğlu, 2015 Mücadele yılı olacak

Sağlık-Sen Şube Başkanı Faik Eroğlu, 2015 yılının yıpranma payının hayata geçmesi için mücadele yılı olacağını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:02

Sağlık-Sen Şube Başkanı Faik Eroğlu, 2015 yılının yıpranma payının hayata geçtiği, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacağını belirtti. Sağlık İl Müdürlüğü önünde üyeleri ile bir basın açıklaması yapan Eroğlu, “Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşünceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

Sağlık-Sen 2015 yılını yıpranma payının hayata geçtiği, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için mücadele yılı ilan etti.

2015 MÜCADELE YILI OLACAK

Üyeleri ile birlikte Sağlık İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Sağlık Sen Şube Başkanı Faik Eroğlu, şu görüşlere yer verdi: “Geçmişte yetkili sendika olanların hayal bile edemediklerini kazanıma dönüştüren Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş konusunda kararlı bir duruş ortaya koymuş ve mücadelesini sürdürmüştür. Toplu görüşme, toplu sözleşme, kurum idari kurul toplantıları dahil her platformda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini dile getiren Sağlık-Sen, geçen yıl 13 Mayıs’ta Büyük Türkiye buluşması düzenlemiş, yıpranma payı, lisans tamamlama, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini dile getirmişti. Taleplerimizi dinleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılına 1 yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiş, konuyla ilgili olarak da ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermişti.”

YIPRANMA PAYIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yıpranma payı konusunda çalışmaların sürdüğünü aktaran Eroğlu, “Yıpranma payı konusunda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yıpranma payının Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdüğünü, en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor, konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır” diye konuştu.

Ek ödemelerle ilgili de sorunu dile getiren Faik Eroğlu, “Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisidir. Ülkemiz sağlık çalışanları, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır” şeklinde konuştu.

ETKİN MÜCADELE YAPIYORUZ

“Kreş konusuna gelince, Sağlık Bakanlığı onuyla ilgili bir genelge yayınladı. Kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatı verdi. Yine bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde yeni yapılacak tesislerin projesine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık. Sağlık-Sen gibi imkansız gibi görünen konulardaki talepleri kazanıma dönüştürmesi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birilerini panikletmiş, eski alışkanlıkları olan emek hırsızlığı ve fırsatçılığa yönelmelerini sağlamıştır. Sağlık-Sen’in talep ettiği ve kazanıma dönüşme arifesine getirdiği konularda sözde imza kampanyası düzenleyen malum sendikanın bu hareketi sağlık çalışanları tarafından ibretle izlenmektedir. Sağlık çalışanları, malum sendika tarafından daha önce de toplanan imzaların nereye teslim edildiğini ve hangi sonuçların alındığını merek etmektedir. Biz sahada etkin bir mücadele yapıyor, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarıyla ilgileniyor, taleplerini kazanıma dönüştürüyoruz. Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşünceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi ifade ediyoruz.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki