Erken tanı hayat kurtarır

Karaarslan, 'Kadınlarda, rahim ağzı kanserine Human Papilloma (HPV) virüsü neden olduyor.'
Yayınlanma tarihi: 12 Aralık 2015, Cumartesi günü, saat: 13:28

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, kadınlarda, rahim ağzı kanserine Human Papilloma (HPV) virüsünün neden olduğunu ifade etti. Karaarslan, bu virüsün cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğunun altını çizdi. Rahim ağzındaki normal hücrelerin anormal hale gelip kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla tümör oluştuğuna dikkat çeken Karaarslan, rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda en sık görülen 4’üncü kanser türü olduğunu kaydetti.

Kadınları rahim ağzı kanseri konusunda uyaran Karaarslan, bu kanser türünün kadınlarda her yaşta görülmekle birlikte 60-65 yaş aralığında daha sık görüldüğünü aktardı. HPV ve smear tarama testlerinin düzenli yaptırılması ile rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilebildiğine işaret eden Karaarslan, kadınların 30 yaşından itibaren düzenli olarak HPV taraması ve smear testi yaptırmaları gerektiğini dile getirdi.

Rahim ağzı kanserinin en sık rastlanan belirtilerini, adet dönemleri dışında ve cinsel temas sonrası görülen kanamalar, menopoz sonrası olan kanamalar, kötü kokulu akıntılar ve cinsel temas sonrasında meydana gelen ağrılar olarak sıralayan Karaarslan, rahim ağzı kanserinden korunmak için alınması gereken önlemler hakkında da bilgi verdi.

Kadınlardan, düzenli HPV taraması ve smear testi yaptırmalarını isteyen Karaarslan, diğer önlemleri de şöyle sıraladı, "Sigara ve alkol kullanmamak, tek eşlilik ya da bariyer yöntem (condom) kullanmak, düzenli beslenmek, ayaküstü ve hızlı beslenme tarzından uzak durmak, bitkisel gıdalara ağırlık vermek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyondan korumak, çalışma ortamındaki zararlı maddelerden ve gereksiz radyolojik tetkiklerden sakınmak."

Kanserde erken teşhisin tedavi başarısını artırdığını vurgulayan Karaarslan, KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi) ve Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri yönünden ücretsiz taramalar yapıldığı bilgisini verdi. Karaarslan, “30-65 yaş aralığındaki kadınlarımızın 5 yılda bir test yaptırmaları önerilmektedir. Kadınlarımızın rahim ağzı kanserine yönelik taramalarını sevdikleriyle geçirecekleri güzel, huzurlu ve sağlıklı günler adına aile hekimlerinden talep etmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Etiketler: mehmet akif karaarslan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki