Erkekli, 'Anız Yakılması Toprağa Fayda Vermez'

Erkekli, 'Anız yakılması toprağa fayda vermez, tam tersine telafisi mümkün olmayan çok büyük zararlara sebep olur.'
Yayınlanma tarihi: 28 Temmuz 2016, Perşembe günü, saat: 17:03

Yozgat Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli, anız yakılmasının toprağa fayda vermeyeceğini, tam tersine telafisi mümkün olmayan çok büyük zararlara sebep olacağını belirterek “Anız yakıldığında doğadaki yararlı ve zararlı mikroorganizmalar yok olmakta ve doğanın dengesi bozulmaktadır. Dolayısı ile yeni zararlılar çoğalmakta ve zararı hemen anlaşılamayan ama ileriki yıllarda telafisi mümkün olmayan zararlar meydana gelmektedir.” dedi.

Başkan Erkekli çiftçilerin hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarını bir değeri olmadığı için; böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitli hastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve anızın çok kolay, çabuk ve masrafsız şekilde yok edilmesini sağlamak gibi gerekçelerle anızları yakma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

Çiftçilerimiz geçim kaynakları olan topraklarına kendi elleri ile zarar vermemeleri ve kanunlar önünde suçlu duruma düşmemek için “Anızları Yakmamaları” gerektiğine vurgu yapan Sayın Erkekli “ Doğal düzeni korumak ve uzun vadede verim kaybını azaltmak için tüm çiftçilerimizi duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki