Ergin'de Çocuk Hakları Anlatıldı

Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Yozgat Özel Ergin Koleji'nde program düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2015, Pazartesi günü, saat: 12:14

Yozgat Özel Ergin Koleji İlkokulu 4’ncü sınıf öğrencileri tarafından "İnsan Hakları ve Yurttaşlık Demokrasi" kapsamında çocukların haklarını bilinçlendirme amaçlı bir program düzenlendi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan 4’ncü sınıf öğretmeni Cabir Murat, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle 4’ncü sınıflar olarak bu güne özel program düzenleyerek, öğrencilerin haklarını bilme ve öğrenmeleri konusunda bilgi paylaşımında bulunduk. İnsan Hakları ve Yurttaşlık Demokrasi dersimizde de konumuzu işleyerek bilgilerin pekişmesini sağladık." dedi.

Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu söyleyen Cabir Murat, “Eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair sözleşmedir. Çocukların, sosyal, ekonomik ve kültürel her türlü imkandan faydalanması gereklidir. Çocuklar her milletin güvencesidir. Çocuklarını ihmal eden ülkeler tükenmeye ve özlerini kaybetmeye mahkûmdurlar. Çocuklarımızın, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan tüm hakları elde ettiği bir dünya temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler: özel   ergin   kolej   yozgat   cabir murat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki