Erdoğan'dan silah bırakma çağrısına ilk tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan Öcalan'ın silah bırakma çağrısı açıklaması hakkında konuştu.
Yayınlanma tarihi: 01 Ocak 1970, Perşembe günü, saat: 02:00

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Değerli kardeşimin misafiri olarak Suudi Arabistan'a gideceğim. Bir heyet bize eşlik edecek. 23 Ocak'ta Kral Abdullah'ın cenaze namazına eşlik etmiştim, acılarını paylaşmıştık. Kral Selman'ı tebrik amacı da taşıyordu.  Bombalanan her şehir bizim şehrimizdir, öldürülen her çocuk bizim çocuğumuzdur. İnşallah 2 Mart'ta Riyad'da da kardeşim Kral Selman ile yapacağımız görüşmelerde işbirliğimizin çeşitli yönlerini ele alacağız. Suudi Arabistan'la benzer tutum ve yaklaşımlara sahibiz. Türkiye olarak Suudi Arabistan'la ilişkimizi özel önem verdik. Bu ilişkilerimiz olumlu istikamette gelişmiştir. Amacımız bu ilişkilerin daha da iyileştirilmesidir. Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretim olacaktır.

"BÜYÜK ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ"

Yaşar Kemal'in vefatını sizlerle paylaşmak isterim. Gerek eşini, gerek yeğenini aradım. Büyük üzüntü içindeyiz, baş sağlığı diliyorum

SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI

Silahların bırakılması çağrısı bizler için çok çok önemli bir beklentimizdi. Şimdi de çözüm süreciyle devam eden ve artık bunu noktalayalım diye bir çağrıdır. 

Demokratik açılımla beraber başlayan bir süreçtir. Hasretle beklediğimiz bir çağrıdır. Asl olan uygulamadır. Çağrılar güzeldir, bu uygulama seçim öncesinde araziye ne kadar yansıyacak. Mart ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yansımadı. Yapılan bu açıklamaların arkasında durulur. silahı bırakması gereken bölücü terör örgütüdür. Burada güvenlik güçlerinin silah bırakması ham hayaldir. kalkıpta asker, polis silah bıraksın diyorlarsa böyle saçmalık olmaz. Teröre bir teşebbüs yoksa güvenlik güçlerimiz de buna tevessül etmez.

- HDP eş başkanı çağrıyı önemsiyorum dedi. Hükümetin politikaları barış için zerrece ümit vermiyor sözleri için neler söyleyeceksiniz?

İkili bir durum söz konusu. İmralı'ya gidenlerin açıklaması başka. Eş başkanın açıklaması başka. Bunların oturmuş bir ilkesi yok. İlkeli olsalar Yalçın Bey'e giden heyetle eş başkanın açıklaması aynı olurdu. Bunların kendini check etmesi gerekir. Başbakanlığımın döneminden bu yana yapılan açıklamalar aynıdır. Silahlar bırakıldıktan sonra huzur ve refah dönemi gelecektir. Ne istendi de verilmedi. Asimile, ret, inkar biz kaldırdık. OHAL'i biz kaldırdık.

Hakkari'de bir havalimanı yapıyoruz. Ama burada havalimanını yakıyorlar. Samimiyet testini göreceğiz.

- Merkez Bankası Başkanı ve Ali Babacan'ın istifası dedikoduları oldu. Neler söylemek istersiniz?

Onlar da açıkladı. Bunlar dedikodu.

 

Etiketler: Erdoğan'dan   silah   bırakma   çağrısına   ilk   tepki  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki