Türkiye, İspanya, Romanya, İtalya, Bulgaristan, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Litvanya, Estonya, Yunanistan ve Polonya’dan toplam 50 öğrenciyi makamında ağırlayan Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun ile ilgili genel bilgiler verdi.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sorgun’un, zengin yeraltı kaynağına sahip olmakla birlikte şifalı su kaynakları açısından da Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Şimşek, ilçenin en önemli sanayi kuruluşunun şeker fabrikası olduğunu belirtti.

Şimşek, “İlçedeki kömür ocakları nakliyeciliğin ve ticaretin hareketlenmesini sağlamıştır. Küçük sanayi sitesi, taşıyıcılar kooperatifi, tuğla, gıda ve yem fabrikaları ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır” dedi. 

Kaplıcaların ilçe turizminde önemli bir yer tuttuğunu belirten Başkan Şimşek, “Sorgun, tarihi eserler açısından çok önemli bir merkezdir. Kerkenes Harabeleri'nin gelecekte ilçe ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.  50.500 nüfuslu ilçenin gurbetçi nüfusunun hayli yüksek olması da yaz aylarında ekonomik hareketlilik sağlamaktadır. İlçede nüfus yoğunluğu yaz aylarında 100.000’e kadar ulaşmaktadır” dedi.

Ziyaretlerinden dolayı öğrencilere teşekkür eden Şimşek, katılımcıların Sorgun misafirliği müddetice her türlü ihtiyaçlarında belediye olarak yanlarında olduklarını hatırlattı.

Proje hakkında bilgiler veren Sorgun Gençlik Derneği Başkanı Halil Uğuz ise, “Projemiz 28 Mart - 4 Nisan arasında Sorgun’da uygulanıyor. Projede toplamda 12 ülkeden 50 katılımcı yer alıyor. Katılan ülkeler Türkiye, İspanya, Romanya, İtalya, Bulgaristan, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Litvanya, Estonya, Yunanistan, Polonya. 1 hafta boyunca uyguladığımız faaliyetler kariyer planlaması, iş ve meslek konusunda rehberlik, özgeçmiş hazırlama, iş bulma araçları hakkında bilgi verme, kariyer planı hazırlama, iş görüşmesi teknikleri, girişimcilik, liderlik gibi yeni nesil iş bulma stratejileri ve mülakat teknikleri faaliyetleri yapılmaktadır” dedi.

Uğuz, “Projemize destek veren kurumlar arasında Üsküp Amerikan Üniversitesi, Polonya Krakow Üniversitesi, Estonya Tallin Üniversitesinin yanı sıra konuyla ilgi faaliyet gösteren Kobiler, Sivil Toplum Örgütleri ve Özel şirketlerde bulunmaktadır. Türkiye’nin ve AB Ülkelerinin önde gelen sorunlarından birisi genç işsizlik sorunudur. Şüphesiz, bu sorunlar yalnız bireyde değil, bireyin içinde yaşadığı toplumu da etkilemektedir. Gençler toplum içinde var oldukları ve toplumu şekillendirdiklerine göre, bireyin toplumu, toplumun ise bireyi etkilediği bir gerçektir” diye konuştu.

Gençlerin kaygıları sınav öncesinde başlamakta ve üniversiteli olmalarıyla kaygıları bitmemekte olduğunu, öğrenim hayatı boyunca da birçok faktör kaygıları üzerinde etkili olduğunu belirten Uğuz,  “Okul hayatının son yıllarında üniversite öğrencilerinde, en büyük kaygı kaynağı gelecek endişesi ve bununla bağlantılı olarak bir iş sahibi olma diğer bir ifadeyle “işsizlik kaygısı” baş göstermeye başlamaktadır. İşsizlik gençler üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır. İş bulamadığı için hali hazırda ekonomik problemler yaşayan gençler, sürecin uzaması ile birlikte toplumsal baskının bir sonucu olarak sosyal ve psikolojik sorunlar, değersizlik, mutsuzluk, kendini yalnız hissetme, sorumluluklarını yerine getirememe, öfke duyma durumları gibi bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlar gençleri ruhsal yönden yıpratmakta, hırsızlık, alkol ve madde bağımlılığı gibi çeşitli anti sosyal davranışlara ve intihara sürüklemektedir. Projemizle gençlere, istihdam ve kariyer planlaması, girişimcilik, iş ve meslek konusunda rehberlik, öz geçmiş hazırlama, iş bulma araçları, liderlik gibi yeni nesil is bulma stratejileri ve Mülakat Teknikleri Eğitimi hizmetleri verilmesi planlanmıştır. Projemizin en büyük destekçileri ise ortaklarımızdır. 12 ülkeden alanında uzman 50 katılımcıyla birlikte faaliyetler yapılacaktır. Bu kurumlardan katılacak olan uzmanlar genç işsizliği genç istihdamı ve mesleki eğitimler üzerine farklı eğitimler ve çalışmalar yapan kişilerdir. Ortaklarımız projenin AB ülkelerinin, Sorgun ilçesinin ve dolayısı ile Yozgat ilinin ekonomik ve sosyal gelişimine ivme kazandıracağına inanmaktadırlar” dedi.