Emekli oldu, memleketi Yozgat'ın Sorgun ilçesine döndü ama evde oturamadı. Zeynep Ertal Altunkuyu, köy köy geziyor, engellilerin sorunlarıyla ilgileniyor, kurduğu Umut Engelliler Spor Kulübü ile onları sporla hayata bağlıyor. Altunkuyu ile yollara çıktık, onun umut veren hikayesine tanıklık ettik.

“Bir kadın emekli olduktan sonra ne yapar? Cam siler, misafir bekler. Onlar beni tatmin etmedi. Kendimi evde işe yaramaz hissettim, huzursuz oldum. Ve ne yapabileceğimi araştırmaya başladım."

Memurluktan emekli olduktan Yozgat'ın Sorgun ilçesine yerleşen Zeynep Ertal Altunkuyu'nun bu arayışı onu Sorgun Umut Engelliler Derneği üyeliğine götürdü. Hayatını engellilere adadı. Bir süre sonra İstanbul'da katıldığı bir toplantı sırasında engelliler basketbol takımlarını gördü. "O güne kadar engellilerin spor yapabildiğini bilmiyordum" diyor. Sorgun'a döner dönmez de Umut Engelliler Spor Kulubü’nü kurduklarını anlatıyor. Altunkuyu, bugün kulübün başkanı. Köy köy geziyor, engellileri basketbol ve badminton takımına katılmaya davet ediyor. 

"Çevremden eleştiri aldım"
Zeynep Ertal Altunkuyu, tüm bunları yaparken karşısına zorluklar da çıktığını anlatıyor:
“Engeli olmayan bir kadın olarak engelliler için çalışıyor olmam önceleri çevremde yadırgandı. Bunu kırmak için mücadele verdim. Bu süreçte beni yordu. Ama artık çevrem beni kabullendi. Engelli arkadaşların kulübe üye olmaları, spor yapmaları için hem aileleriyle hem kendileriyle defalarca konuştum. Onları evden çıkarıp kulübe kazındırmak için çok çaba sarfettim” 

Yaşadığı zorluklara rağmen amacından vazgeçmeyen Altunkuyu, engellilerin yaşadığı köyleri ziyaret etmeyi sürdürdü. Aileleri ikna etmek için muhtarlarla da görüştü. Spor yapabilecek tüm engellileri kulübe davet etti. Yapılan çalışmaları yerinde görmelerini istedi. İmkânı olmayanları kendi aracıyla salona getirdi ve onları kulübe katılmaları konusunda ikna etti.  

Kullanılmayan sandalyeler gönderildi
Kulübün ilk takımı olan tekerlekli sandalye basketbol takımı için malzeme ve salon arayışına giren Altunkuyu’ya Sorgun İlçe Spor Müdürlüğü ilçedeki spor salonunu tahsis etti. Takım üyeleri ilk zamanlar günlük kullandıkları tekerlekli sandalyelerle antrenman yaptı. Kulüp maddi imkanı olmadığı için maçlara çıkmaya uygun tekerlekli sandalye alamayınca, diğer illerdeki kulüplerle bağlantıya geçildi:
“Burada bir dayanışma örneği sergilendi. Urfa’dan, Muş’tan, Aydın’dan, İzmir’den sandalyelerimiz gelmeye başladı. Biz daha çok motive olduk. Hatta gelen sandalyelere hemen binmedik. Derneğin önünde sergiledik. Bakın bunlar bizim maç sandalyelerimiz diyerek yoldan geçenlere gösterdik.” 

Haber: Güray Ervin / ALJAZEERA TURK