Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezinde (POMEM) eğitim gören bin 100 polis adayı için mezuniyet töreni düzenlendi.
 
POMEM Müdürü Şaban Kütükoğlu Polis Meslek Eğitim Merkezinde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Yozgat POMEM'in 1997 yılında kurulduğunu hatırlatarak, "Okulumuz kurulduğu yıldan bu yana emniyet teşkilatına sayıları 10 binleri bulan ülkesinin bölünmez bütünlüğüne inanan, gözünü kırpmadan ülkesi, bayrağı, devleti için şehit olmayı göze almış polis memurları yetiştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece de yetiştirecektir" dedi. 

Kütükoğlu, Yozgat POMEM'de 4 aylık eğitimlerini tamamlayan 18. dönem bin 100 vatan evladını mezun etmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.
 
TÜRKİYE EĞİTİMDE DAHA İLERİ GİDİYOR
Vali Kemal Yurtnaç ise, Türkiye'nin eğitimle daha ileriye gittiğini, üniversite mezunu polislerin halkın güvenliğini sağlamada önemli bir işlevi olacağını söyledi.
 
Yeni polislerin ve ailelerinin bu mutlu günlerinde yanlarında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Değerli misafirlerimiz, biraz evvel polislerimizi gördük. Bu 4 aylık kısa bir zaman içerisinde polis okulumuzun bu gençlerimizi ne denli güzel bir şekilde eğittiğini hep birlikte izledik. Tarihte bizler her zaman mazlumların yanında, zalimlerin karşısında olduk. Mehterin sesini duyan masumlar onunla gururlandı, kendini güvende hissetti. Zalimler ise korkularından tir tir titredi. Bizler güvenlik birimlerimizle, polisimizle, askerimizle dünyaya güvenlik mesajını vereceğiz. Biz dosta güven düşmana korku salan bir milletiz. Bu güveni sağlayacak olanlar da güvenlik güçlerimizdir. Türkiye’de her şey eğitimle daha ileri gidiyor. Üniversite mezunu polislerimiz halkımızın güvenliğini sağlamada önemli görevler üstlenecek” diye konuştu.
 
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ PRENSİBİNİ AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN
Mezun olan polislerin, güzel sanatlar alanında da donanımlı olduğunu belirten Vali Yurtnaç, devletin gücünü de suçluya gösterecek şekilde eğitildiklerini kaydetti.

Yeni mezun polislere seslenen Vali Yurtnaç, "Sevgili gençler, hukukun üstünlüğü prensibini aklınızdan çıkarmayacaksınız. Hukukun üstünlüğü prensibi neydi, yasaların herkese eşit olarak uygulanmasıdır. Hizmet ettiğiniz halkın, anneniz, babanız, kardeşiniz olduğunu düşünün. Eğer böyle yaparsanız hiçbir zaman başarıdan, güzellikten uzak kalmazsınız. Hayat boyu millete, devlete hizmet edersiniz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dereceye giren 10 öğrenci ödüllendirildi. Yemin eden polis adayları, kep fırlatıp kucaklaşarak mezun olmanın sevincini yaşadı.