Emniyet sahte paraya karşı uyardı

Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları, sahte paraya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Yayınlanma tarihi: 02 Eylül 2015, Çarşamba günü, saat: 09:01

Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları, sahte paraya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Özellikle Kurban Bayramı öncesinde artış yaşanan sahte para olaylarına karşı vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Yozgat İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, "Emniyet Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda; piyasaya sürülen sahte paraların birebir gerçek paraya benzetilerek üretilmelerinden, sahte parayı piyasaya süren şahısların düzgün giyimli, ikna kabiliyetlerinin yüksek olmasından ve halkımız tarafından banknotların halka yönelik güvenlik unsurlarını tam olarak bilmediklerinden sahte para olayları meydana gelmektedir. Sahte paralar genellikle büfe, bakkal ve marketlerden alınan sigara, çerez gibi ürünler karşılığında yüksek değerlerdeki sahte banknot verilerek para üstünün gerçek para olarak alınması, araçlara alınan akaryakıt karşılığı benzin istasyonlarına verilmesi, şans oyunları oynatan bayilere verilmesi, canlı hayvan ticareti yapan kişilere ve seyyar satıcılara verilmesi, taksi ve ticari araç kullananlara verilmesi, toplu ödemelerde para destelerinin arasına az sayıda sahte banknot konularak verilmesi yöntemleri ile piyasaya sürülmektedir" dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların daha da dikkatli olmalarını isteyen Akpınar, "Özellikle Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bu günlerde, bayram öncesinde hayvan pazarlarında meydana gelebilecek sahte para olaylarına karşı vatandaşlarımızın yapmış oldukları para alışverişlerinde şüpheli durumlarla karşılaştıklarında öncelikle paraların birden çok güvenlik özelliklerini ve gerçek olan parayla karşılıklı kontrol etmeleri, sahte paranın veren kişiye iade edilmemesi ve görevlilere teslim edilmesi, şahsın eşgal, kimlik ve oto bilgilerinin tespit edilmesi, sahte parayı veren şahsı mümkün mertebe oyalayarak en kısa sürede 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma hattını arayarak güvenlik güçlerine bilgi vererek yakalanmaları sağlanmalıdır. Yapılan ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceğini unutmayarak, mağduriyetlerin önüne geçilebileceği ve suçluların yakalanarak adli mercilere teslim edilerek hak ettikleri cezaları almaları sağlanacaktır” diye konuştu.

Etiketler: saim akpınar   yozgat   emniyet  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki