Emekliye zam yağacak

AK Parti'nin seçim beyannamesi, emeklilere 2, hatta 3 zammın yolunu açtı. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, hem 100 lira seyyanen zam hem enflasyon artışı alacak.
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2015, Pazartesi günü, saat: 12:02

AK Parti'nin seçim beyannamesi, emeklilere 2, hatta 3 zammın yolunu açtı. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, hem 100 lira seyyanen zam hem enflasyon artışı alacak. Ayrıca çalışan emekliler, yüzde 10'luk kesintinin bitmesiyle bir zam daha almış olacak.

Seçim beyannamesiyle toplumun tüm kesimlerine müjdeler veren AK Parti, emeklilere de art arda zamların yolunu açtı. Sayıları 8.9 milyona ulaşan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, normal şartlarda Ocak ayında enflasyon zammı alacaktı. Ancak AK Parti, beyannamesinde tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ekstra 100 lira seyyanen zam yapacağını, ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşından yapılan yüzde 10'luk kesintiyi kaldıracağını açıkladı. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri art arda 2 zam birden alacak. Bu emeklilerden ticari faaliyette bulunanlar, yüzde 10'luk kesintinin kalkmasıyla üçüncü zamma kavuşacak. 

YASA ÇIKARILACAK 
Seyyanen zam ve kesintiye son verilmesi için seçimden sonra yasa çıkartılacak. 2 düzenlemenin de Aralık ayında hayata geçmesi bekleniyor. Buna göre; tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Aralık'ta 100 lira zam alacak. Çalışan emeklilerden yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi de aynı ay bitecek. Ardından Ocak ayında da tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak. 100 liralık seyyanen zamdan, Temmuz'da, maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri yararlanmıştı. Bu emekliler seçimden sonra yasanın çıkmasıyla ikinci kez seyyanen 100 lira zamdan yararlanmış olacak. Tabii Ocak'ta yapılacak enflasyon zammından ve ticari faaliyette bulunuyorsa destek primi kesintisinin kaldırılması avantajından da faydalanacaklar.

MEMUR EMEKLİSİ DE ALDI
Hükümet, maaşının ne kadar olduğuna bakmaksızın 1.9 milyon memur emeklisinin tamamına geçen ay ortalama 100 lira artışı yansıttı. Memur emeklileri toplu sözleşme kapsamında Ocak'ta yüzde 6 zam alacak. Ayrıca bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, oluşacak fark da Ocak'ta maaşlara yansıtılacak. (takvim)

Etiketler: emekli   zam   ikramiye  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki