Hizmet-İş sendikası Yozgat Şubesi düzenlediği yemekte, Yozgat belediyesi YBK şirketinde çalışan sendika üyesi işçiler ve sendika şube yönetim kurulun da 15 yıl görev alan ve emekli olan işçilerle bir araya geldi. Yozgat Belediyesi Kent Park Tesisleri’nde düzenlenen programa Belediye Başkanı Kazım Arslan, Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ferman Zararsız, sendika yönetimi ve işçiler katıldı.

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak-iş İl Temsilcisi Ferman Zararsız, Hak-iş ve Hizmet-İş’in çok geniş bir aile olduğunu, bu camiaya hizmet edenlerin ve hizmet etmeye devam edenlerin asla unutulmayacağını söyledi.
 
Zararsız, “Çkmış olduğumuz bu hak mücadelesinde bizleri iyi günde kötü günde asla yalnız bırakmayan başta üyelerimize ve sendikamızın her kademesinde görev alan işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayarak davetimize icabet eden başta Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan’a, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan’a,  Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz’e,  YBK Şirket Müdürü Mehmet Kaya’ya, Temizlik işleri Müdürü Ömer Duyar ve yönetim kurulumuz üyelerine YBK Şirketinde çalışan değerli üyelerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Hizmet-iş sendikası Yozgat Şube başkanlığımıza 2500 taşeron işçi üye kayıtlarını yaptırmıştır. Üye kayıtlarını yapmaya devam ediyoruz. YBK şirketinde çalışan şirket işçilerimizin toplu iş sözleşmelerini yaptık. Sorgun belediyesi Arma şirketinde çalışan üyelerimizin dört ayrı işyeri için toplu-iş sözleşme görüşmelerine 16 Kasım 2015 tarihinde Ankara’da Kamu işveren Sendikası ile başlayacağız. Yozgat gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünde çalışan üyelerimize yönelik,18 Kasım 2015 tarihinde toplu-iş sözleşmesi görüşmeleri için Kamu işveren sendikası ile masaya oturacağız. İnşallah hayırlı sonuçlar çıkartacağız. 2016 yılının bizim için toplu-iş sözleşme yılı olacağını biliyoruz” dedi.

Taşeron işçelere kadro verilmesi ile belediyelerin kişi başı 200 TL kârı olacağının altını çizen Zararsız, belediyelere ve diğer kurumlara ihale sözleşmesinin ayrı bir yük getirdiğini aktardı. Zararsız, “Bizim asgari ücretle çalışan emekçi işçi kardeşlerimiz 1600-1800 TL maaşla çalışmaya razılar. Biz işverenlerden fazla bir şey istemiyoruz. %18  KDV’nin ve müteahhitlere ödenen kar paylarının işçilerimize ödenmesini istiyoruz Toplu-iş sözleşme hakları gelmeye başladı. Bizler kurulacak hükümetten taşeron işçilerimize acilen kadro verilmesini istiyoruz. Asıl iş veya yardımcı iş belediyelerde yoktur. Belediyelerde çalışan taşeron işçilerimizin hepsi asıl işi yapmaktadır.  

Hak iş olarak bunun takipçisiyiz. Biz taşeron işçilerin hepsine kadro verilmesini istiyoruz.  Tüm taşeron işçilerimizin kölelik sisteminden çıkarılıp insan gibi yaşamalarını istiyoruz. Yozgat ilimizin artık göç veren değil göç alan bir il olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.