Ehliyete Adabı Muaşeret Dersi Geldi

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, ehliyet almak isteyenlere adabı muaşeret dersi zorunluluğu geldiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 02 Kasım 2015, Pazartesi günü, saat: 08:27

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, ehliyet almak isteyenlere adabı muaşeret dersi zorunluluğu geldiğini söyledi

ÖMÜRLÜK EHLİYETE SON
Uygulamanın temelinin 2013 yılında atıldığını aktaran Kuş, “Ehliyet sınav sistemi zorlaşmayacak zaten sürücü kurslarına 29 Mayıs 2013’ten sonra devrim niteliğinde bir değişiklik geldi. Aracı rampada 30 cm’den fazla geriye kaçırmadan kaldırma, geri geri 25 metre gidebilme, aracın 1,5 katı genişliğinde alana park edebilme gibi. Yani 29 Mayıs 2013 tarihinden sonra bu tarz değişiklikler zaten yapıldı”dedi.

Sürücü belgelerinin ömür boyu kullanımının sona erdiğini aktaran Kuş, “B sınıfı yani küçük vasıta sürücü belgelerinin her 10 yılda bir, büyük vasıta sürücülerinin de her 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçerek trafik tescilden sürücü belgelerini yenilemeleri zorunlu hale getirildi” diye konuştu.

ADAB-I MUAŞERET DERSİ
Trafik adabı ve sürücü ahlakının geliştirilmesi için sürücü adaylarına adab-ı muaşeret dersi getirildiğini aktaran Kuş, ‘’İnsanların direksiyona geçtiklerindeki durumu kişiliğin trafiğe yansımasıdır. 

Bu yansıma aile terbiyesi, kültür seviyesi, ahlakı ve inancının birleşimidir. Müfredatlara adab-ı muaşeret dersi koyulacak. Sürücü adayları buradan geçip sürücü belgelerini aldıktan sonra bu kültür ve ahlak seviyeleri ya da bilgileri trafiğe yansıyor’’ ifadelerini kullandı.

Etiketler: saim kuş   yozgat   milli   eğitim   ehliyet   ders  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki