Eğitim Fakültesinden Yozgat'a Bilimsel Şölen

Eğitim Fakültesi Yozgatlı öğrencilere bilimsel bir katkı sunmak için yola çıkıyor.
Yayınlanma tarihi: 04 Mayıs 2015, Pazartesi günü, saat: 00:05

Bozok Üniversitesi, Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Metin’ in yürütücülüğünü üstlendiği ‘‘Fen ve Matematiğin Gizemli Dünyası Keşfediliyor: Küçük Mucitler İş Başında” ’isimli proje TÜBİTAK 4004 Bilim Ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamında yaklaşık 350 proje arasından seçilerek kabul edildi.  Bozok Üniversitesi, Eğitim Fakültesinin ilk TÜBİTAK 4004 projesi olma özelliği taşıyan proje, Yozgatlı öğrencilere bilimsel bir şölen yaşatmayı hedefliyor. 

Do. Dr. Mustafa Metin, 06.06.2015 – 13.06.2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan proje ile fen ve matematiğe olan ilgiyi artıracaklarını söyleyerek,  projenin hazırlanmasında öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğretmen ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan 20 kişilik geniş bir kadronun katkı sağladığını ifade etti.

Projenin çocuklara, eğlenceli bir ortamda yaparak yaşayarak, bilimsel ve eleştirel düşünme, yaratıcı olma, sorgulama, merak duyma, sorun çözme gibi temel beceriler kazandırmak, çocukların erken yaşta bilimin ve sanatın eğlenceli yüzü ile tanışmalarını için fırsatlar yaratmak gibi faydalar sağlayacağını söyleyen Metin, projenin genel amacının ise Yozgat ili Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evlerinde kalan ve köy okullarında okuyan öğrencilerin bilime yönelik olumlu düşüncelere sahip olmalarını ve bilime, bilim insanlarına bakışlarını olumlu olarak değiştirmelerini sağlamak olduğunu belirtti.
 
Projenin hitap ettiği hedef kitle; Yozgat ili Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evlerinde, çocuk evlerinde kalan ve ilin köy okullarının 7 sınıfa giden öğrencilerden oluşmakta. Bu proje ile Yozgat’ın farklı sosyo-kültürel çevrelerindeki okullarından gelen ve birbirini tanımayan öğrencilerin sosyal bir ortam içerisinde bilimsel etkinlikler kapsamında yeni dostluklar kurmasına ve işbirliklerin sağlanmasına imkân tanıyacak. Eğitim Fakültesinde bir ilk olan proje, ilerleyen zamanlarda da yeni projelere yol göstermesi ve örnek olması bakımından da önem arz etmekte

Projeye destek verdiği için TÜBİTAK’a teşekkür eden Doç. Dr. Mustafa Metin, proje boyunca işbirliği içinde olacakları İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Sevgi Evleri’, Çocuk Evleri’ne de teşekkürlerini sundu. 

Proje ile ilgili detaylı bilgi almak için http://www.kucukmucitler.org/ veya “Küçük Mucitler İş Başında” adlı Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Etiketler: mustafa metin   yozgat   eğitim   fakülte   proje  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki