Eczanelerde Hafta Sonu Tatili İki Gün Oldu

Yozgat il genelindeki eczaneler de nöbet uygulaması iki gün olacak.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 23:46

Yozgat Eczacılar Odası Genel Sekreteri Hüseyin Alp Doğan, Pazar günü tatil olan eczanelerde Cumartesi günü için de aynı uygulamanın geçerli olacağını söyledi. Mesai saatinin haftada 45 saati aşamayacağına dikkat çeken Doğan, “Yapılan değerlendirmede Yozgat Eczacılar Odası olarak eczanelerimizin haftalık mesaisi 45 saat olacak şekilde bir düzenlemeye tabi tuttuk. Bundan dolayı da Cumartesi günleri nöbet uygulamasına geçtik. Nöbetçilik uygulamasında da yaptığımız araştırma neticesinde Pazar ve Cumartesi günü 1 eczane nöbetçi olacak şekilde devam etme kararı aldık” dedi.

Eczaneler Pazar günü için geçerli olan tatil uygulaması son alınan kararla birlikte Cumartesi’yi de kapsayacak.

Yozgat Eczacılar Odası Genel Sekreteri Hüseyin Alp Doğan, Oda olarak vermeye çalıştıkları hizmetleri sıraladı. Daha önce Kayseri Eczacılar Odası’na bağlı olduklarını, 2008 yılından sonra Yozgat Eczacılar Odası olarak müstakil Odanın kurulduğunu hatırlatan Doğan, “Bu sayede STK’ların anayasanın 135’inci maddesinde verdiği bir yetki var. Mesleki kanunla kurulmuş mesleki bir oda olarak hem meslektaşlarımızın haklarını savunacağız, hem de vatandaşlarımızın haklarını eczacılara karşı savunacağız bizim odamızın böyle bir misyonu var. O günden bu yana her gün hizmet kalitemizi artırmak gayretiyle hareket ediyoruz. Son geldiğimiz nokta itibariyle iş sağlığı ve güvenliği açısından eczanelerimizde biz artık nitelikli insan çalıştırıyoruz. Eczanelerimizde çalışan tüm arkadaşlarımız Eczane Teknisyeni sertifikasına sahip mevcut çalışanlarımız. Şimdi zaten 2 yıllık MYO’lar var buradan mezun olan arkadaşlarımız teknisyen olarak görev yapıyor” dedi.

Eczanelerde bir işçinin haftalık çalışma süresinin 45 saati aşamayacağına dikkat çeken Doğan, “Yıllık mesai fazlası da 270 saat. Biz Yozgat Merkez’de Sorgun ve Yerköy’de kapattık eczanelerimizi. Çünkü buralarda mesai saatlerini biz aşıyorduk. Onlarında hem sosyal ve kültürel ihtiyaçları var. Yapılan değerlendirmede Yozgat Eczacılar Odası olarak eczanelerimizin haftalık mesaisi 45 saat olacak şekilde bir düzenlemeye tabi tuttuk. Bundan dolayı da Cumartesi günleri nöbet uygulamasına geçtik. Nöbetçilik uygulamasında da yaptığımız araştırma neticesinde Pazar ve Cumartesi günü de 1 eczane nöbetçi olacak şekilde devam etme kararı aldık.

Kaliteli sağlık hizmeti vermesi yönünden bu uygulama önemlidir. Hem Eczacıların, hem eczacı teknisyenlerinin mesailerini düzenlemek adına bu uygulamaya geçmiş olduk. Böylece çalışan arkadaşlarımız Cumartesi, Pazar günleri dinlenerek Pazartesi daha nitelikli ve rahat bir şekilde hem sağlık danışmanlığı hizmeti, hem Eczacılık hizmeti sunmuş olacak. Eczaneler hastalarımızın ulaşabildiği ücretsiz en yakın sağlık danışmanlarıdır. Bu noktada da yoğun tempolarını bir düzene sokmuş olduk” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Etiketler: hüseyin alp doğan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki