Dr. Elif Şimşek’ten tuz uyarısı

Sorgun Toplum Sağlığı Hekimi (STSH) Dr. Elif Şimşek, aşırı tuz tüketiminin değiştirilebilir sağlıksız beslenme uygulaması olduğunu ve birçok kronik hastalığın temelinde yer aldığını belirtti.
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2015, Perşembe günü, saat: 08:34

Sorgun Toplum Sağlığı Hekimi (STSH) Dr. Elif Şimşek, “16-22 Mart Tuza Dikkat Haftası” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye ‘de tuz tüketim miktarının oldukça yüksek olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ)  yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olmasını önerdiğini ifade eden Şimşek “Bu miktar, yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle de sağlanabilmektedir.

2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir. 2012’ de tekrarlanan çalışmada tuz tüketimimizin biraz azalmakla beraber halen sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır. (15gram) Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir” dedi.

Aşırı miktarda tüketilen tuzun,  kan basıncında artış ile kalp, damar, böbrek, pankreas hastalıklarına neden olduğunun altını çizen Dr. Şimşek şunları kaydetti:

“Aşırı tuz kemik sağlığımızı da bozmaktadır. Bu nedenlerle Bakanlığımız 2011 yılının Kasım ayında “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı 2011-2015” başlatmıştır. Bu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla  “Dünya Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri  yapılmaya  başlanmıştır.

Her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilen  “Tuza Dikkat Haftası” bu yıl  16-22 Mart 2015 tarihleri arasında olacaktır. Bu yıl aşırı tuzun çocuk, ergen sağlığına etkilerine dikkat çekmekte olup  “Daha Sağlıklı Gelecek için Tuzu Azaltın”  teması belirlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü, sadece yetişkinler için değil,  2-15 yaş grubu çocuklarda da kan basıncının kontrolü için günlük tuz tüketiminin azaltılmasını önermektedir.”

Aşırı tuz tüketiminin çocuklarda hipertansiyon;  yetişkinlikte hipertansiyona yatkın olmaya,  kardiyovasküler hastalıkların erken gelişimine ve erken ölümler için risk oluşumuna   neden olduğunun altını çizen Şimşek açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Yüksek miktarda sodyum/tuz tüketimi ve fazla kilolu /obezite olma durumu çocuklardaki hipertansiyon için önemli bir risk faktörüdür. Çocuklukta sodyum/tuzun aşırı alımı; pre-hipertansiyon için risktir. Hipertansiyon oluşum riski için;  sodyum/tuz alımı ile vücut ağırlığı arasında sinerjik bir etkileşim vardır.

Çocukluk döneminde tuz miktarı sınırlanması ile beraber tüketilen tuzun iyotlu olmasına dikkat edilmelidir. İyot; anne karnından başlayarak bebeklik ve çocuklukta beyin gelişimi  ve optimalmental fonksiyonlar için  gerekli bir elementtir.”

Etiketler: elif şimşek   sorgun  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki