Donmaya 'poşetli' önlem

Geçen yıl yaşanılan don olayı nedeniyle meyve alamayan çiftçi bu yıl aynı sıkıntıyı yaşamamak için kendisine özgü yöntemler kullanarak, meyve ağaçlarını soğuk havadan korumaya çalışıyor.
Yayınlanma tarihi: 14 Nisan 2015, Salı günü, saat: 11:11

Yurt genelinde son iki yıldır ağaçların tomurcuklanıp, çiçek açmaya başladığı dönemlerde hava sıcaklıklarındaki ani düşmeye bağlı yaşanılan don olayı yüzünden meyve alamayan çiftçi, bu yıl meyve ağaçlarını soğuktan koruyabilmek için kendi geliştirdiği yöntemi devreye soktu. Yozgat'ın Yerköy ilçesine bağlı Saray Köyünde çiftçiler, bahçelerindeki meyve ağaçlarına poşet giydirerek, soğuktan korumaya çalıştı. Meyve ağaçlarına takılan poşetler ilginç görüntüler oluşturdu.

Yozgat'ta hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi tomurcuklanan ve çiçek açan meyve ağaçlarına büyük oranda zarar verdi. Gece hava sıcaklığının sıfırın altında -7 dereceyi gösterdiği Yozgat'ta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri don nedeniyle hasar gören meyve ağaçlarındaki zararları tespit için harekete geçti. Bu arada soğuk hava nedeni ile çiçek açan meyve ağaçlarının donma tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine bölge çiftçisi meyve ağaçlarının donmasını önlemek amacıyla kendi geliştirdikleri poşetli sistemi devreye soktu. Köylüler meyve ağaçlarını soğuktan korumak için ağaçları poşetlerle sararak tedbir aldı, bazıları da meyve ağaçlarının bulunduğu alanlarda ateş yakmayı tercih etti. Meyve ağaçlarını poşetleyerek, korumaya çalışan Suat Kılıç isimli çiftçi, ''Çiçek açan meyve ağaçlarımızı naylon poşet ve torbalarla koruyama çalışıyoruz. Meyve ağaçlarımızın üzerine tomurcuk ve çiçek açan kesimlerini kapatacak şekilde poşet takarak, korumaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl da aynı sorunla karşı karşıya kaldık, meyve alamadık. Bu yıl anı sıkıntıyı yaşamamak için kendimizce önlem almaya çalışıyoruz'' dedi.

Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yaşar Ertürk ise, son bir haftada yaşanan şiddetli soğuklar sebebiyle çiçek açma döneminde olan sert çekirdekli meyvelerde çok ciddi anlamda zarar oluştuğunu söyledi. Yaptıkları tespitlerde zararın yüzde 90'lara ulaştığını kaydeden Ertürk, ''Badem, kayısı, erik gibi erken çiçeklenen meyve türlerimiz 10 gün öncesine kadar tam çiçeklenme dönemine gelmişti. Eksi 7 dereceyi gördüğümüz zaman dilimlerinde çiçeklerin bu soğuklara dayanması mümkün değil. Eksi 2 derecelerde zarara uğrayan tam çiçeklenme dönemindeki meyve türleri eksi 7’leri gördüğü zaman yüzde 100’e yakın bir zarara uğrayacaktır. Bu zarara biz yaptığımız tespitlerde şahit olduk'' diye konuştu. 

Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: don   soğuk   meyve   ağaç   poşet   zarar   ekonomi   yaşar ertürk  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki