Google adına faaliyet gösterdiğini iddia eden dolandırıcılar, internet ile yapılan işlemlerin yoğunlaştığı koronavirüs sürecinde arama motorunun haritalarında kaydı bulunan firmalara telefonla ulaşıyor. Bu kişiler, firmaların haritada görünmeye devam etmesi için 500 TL’ye kadar para talep ediyor. Firma sahipleriyse Google’dan arandıklarını düşünerek, banka havalesiyle parayı gönderiyor.

Google, bu olaylar nedeniyle vatandaşlara çeşitli uyarılar yapıyor fakat dolandırılanların sayısı da giderek artıyor.

Google Hiç Kimseyi Para Talep Etmek İçin Aramaz
Yozgat’ın ilk ve tek dijital ajansı olarak Bozok Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyet gösteren Zihinbuzz Dijital Ajans’ın kurucusu Yasin IŞIK, Yozgatlı firma sahiplerini bu konuda uyardı.

Işık; “Google’dan arıyoruz, haritalardaki kaydınızın süresi doldu, eğer kaydınızı yenileyip ödeme yapmazsanız firma bilgileriniz haritalardan silinecek!’ diyerek firma sahiplerini korkutup dolandırmaya çalışıyorlar. Google Harita kaydını sanki senelik ücreti varmışçasına anlatan bu düzenbazlar, bu şekilde insanları kandırmaya çalışmaktadır. Ne yazık ki Yozgat’ta çok sayıda firma sahibinin bu yöntemle dolandırıldığını duyduk. Google, ‘Haritalar’ ve ‘İşletme kaydı’ servislerini kullanıcılara bütünüyle bedava bir biçimde sunuyor. Bu sebeple Google’dan aradığını söyleyip sizden para talep eden kişilere asla inanmamanız gerekmektedir. Google adına aradığını söyleyip ücret talep eden firmalar ile lütfen fatura bilgilerinizi paylaşmayın ve ödeme yapmayın.” diye konuştu.

Işık, sözlerine şöyle devam etti; “Aslında Google Haritalar’a firmanızı ücretsiz kaydetmek o kadar da zor değil. Google Benim İşletmem sistemine gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra birkaç basit talimatı takip ederek, firmanızı Google Haritalar uygulamasına kayıt ettirebilirsiniz. Daha sonra Google verdiğiniz adresin doğruluğunu tespit için size kapalı bir zarf içerisinde bir PIN numarası gönderecek. Bu zarf genelde 3-4 hafta içerisinde gelir. Gelen zarfın içerisindeki PIN numarasını yine Google Benim İşletmem sistemindeki ilgili alana girdikten sonra işletmeniz doğrulanmış olacaktır.”

Yozgat’ın İlk ve Tek Dijital Ajansı
2005 yılından beri Yozgat’ta yazılım ve reklamcılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Işık; “Zihinbuzz, yılların birikimiyle 2014 yılında Yozgat’ta kurulan, 2018 yılından beri Bozok Teknopark’ta faaliyetini sürdüren; web tasarımı, internet reklamcılığı ve elektronik ticaret üzerine uzmanlaşmış, performans odaklı ve alanında uzman ekibiyle hizmet verdiği müşterilerinin dijital dünyada rakipleriyle fark yaratmasını ve bu doğrultuda daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasını hedefleyen yeni nesil bir dijital ajanstır. Web yazılımı, içerik yönetimi, sosyal medya danışmanlığı, arama motoru optimizasyonu, dijital medya reklamları, grafik ve video tasarımı ile mobil uygulama geliştirme alanlarında hizmet vermekteyiz. Önce müşterilerimizi tanıyıp ihtiyaçlarını tespit ediyor, daha sonra ihtiyaçlarına yönelik olarak işlerine değer katıyoruz. Analiz ediyor, düşünüyor ve firmalara özel dijital süreçler üretiyoruz.” dedi.

Yozgat’ın Firmalarını Dijitale Taşıyoruz
Işık; “Yozgat ekonomisinin can damarı KOBİ’ler için dijitalleşme bir tercih olmaktan çok zorunluluk haline geldi. Dijitalleşme, rekabet edebilmek ve varlığını sürdürmek isteyen firmalar için hayati önem taşıyor. Firmaların hızla dijitalleşen dünyaya ayak uydurmaları ve rekabet güçlerini artırmaları gerekiyor. Ancak KOBİ’ler dijital çağdaki gelişmelere ayak uydurmakta zorlanıyor. Bazı firmalar değişime karşı çıkarken, bazıları ise teknolojiye ayak uyduramadıkları için yeniliklere kapalı kalıyor. Oysa dijital dönüşüme adapte olup dünyadan kopmamak, yenilikleri takip edip ulusal rekabete hazır olmak gerekmektedir.” dedi.

Yeni nesil teknolojilerin, dijital dönüşüm stratejilerini sağlam temeller üzerine oturtan firmalara 2021 yılında rakiplerinin önüne geçme fırsatı sunacağını belirten Yasin IŞIK; “Bu fırsatı kaçırmamak için eldeki kaynağın en iyi şekilde kullanılması gerekiyor. Aslında çoğu firma bu değişimin içinde olup, firmalarını daha da büyütmek istiyor, ama onlar da neye nereden başlayacaklarını bilemiyor. Burada en önemli şey öncelikle KOBİ’lerdeki karar verici kişilerin bunu gerçekten istemesi ve sahiplenmesi, çünkü bu kısa vadeli bir iş değil.

Biz, dijital dönüşümün KOBİ’lerin pazarda daha rekabetçi olmasının ve uzun vadeli büyüme için daha iyi konumlandırılmasının anahtarı olduğuna inanıyoruz.

Ancak firmaların dijitale odaklanmaları ve kurumsal bir web sitesi yaptırmaları çoğu firma sahibi için biraz pahalı gelebiliyor. Bizim kurumsal web paketlerimizin başlangıç fiyatı 5.000 TL. Bu sebepten Yozgat’ın firmalarının yıllık çok cüzi fiyatlarla üye olup firma bilgilerini yayınlayabildikleri yozgat.net.tr isimli bir sistem geliştirdik. ‘Yozgat’ın En İşlek Caddesi’ sloganını belirlediğimiz bu sistemde firmalar ürünlerini ekleyip sipariş alabilecekler, kampanya ve haberlerini yayınlayabilecekler. Ayrıca kariyer sayfalarından personel ihtiyaçlarını da karşılayabilecekler. Her ay binlerce kullanıcı, internette ürün ve hizmet arıyor. yozgat.net.tr’ye üye olan firmalar hem arama motorlarında bulunur olacak, hem de potansiyel müşterilerinize doğrudan ulaşabilecek. Detaylı bilgiyi 0555 103 35 33 numaralı WhatsApp hattından alabilirler.” diye konuştu.