Doğu Türkistan'da ki zulüm protesto edildi

Yozgat Memur-Sen, Çin Devleti tarafından Doğu Türkistan’da Türklere yapılan insanlık dışı uygulamaları protesto etti.
Yayınlanma tarihi: 02 Temmuz 2015, Perşembe günü, saat: 19:25

Yozgat Memur-Sen Şubesi öncülüğünde organize edilen protesto mitinginde Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yapılan insanlık dışı uygulamalar basın açıklaması yapılarak kınandı. Cumhuriyet Alanında yapılan protestoda gruplar adına açıklama yapan Yozgat Eğitim Bir-Sen Başkanı Kenan Şerefli, Müslüman Uygur Türklerinin vatanları Doğu Türkistan'da, şanlı direnişlerini 257 yıldır büyük bir cesaretle, kahramanlıkla sürdürdüklerini söyledi.

Çin askerlerinin Doğu Türkistan'daki özerk bölgeyi tamamen kuşatma altına aldıklarını söyleyen Eğitim Bir-Sen Yozgat Başkanı Kenan Şerefli, yaptığı basın açıklamasının devamında şunları kaydetti. "Yüreğimiz yaralı, gönül rahatlığı ile iftar yapamıyoruz. Türkistan'da oruç tutma yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor. Marketlerde alkollü içecek satılması mecburi. Oruç tutuyor diye 30 Türkistanlı daha katledildi.

Tüm dünya sussa da biz susmayacağız. Yer yüzünde tek başımıza bile kalsak mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Buradan faşist Çin'e sesleniyoruz. Doğu Türkistan'a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç. Yeter artık, uyarıyoruz. Akıttığınız kanda boğulacaksınız. Hiç bir zulüm ebedi değildir. Aklınızı başınıza alın"

Cumhuriyet Alanında yapılan basın açıklaması sonrasında vatandaşlar tarafından Doğu Türkistan'da yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için dua edilerek protesto sonlandırıldı.

Etiketler: doğu türkistan   uygur   türk   yozgat   protesto  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki