Doğan, Bitkisel Ürünlere Dikkat

Yozgat Eczacı Odası Genel Sekreteri Hüseyin Alpdoğan, yaz mevsiminin gelmesiyle bitkisel zayıflama ilacı kullanımının arttığını ifade ederek, bitkisel ürünlerin bilinçsizce kullanılmasının ölümlere neden olduğunu söyledi
Yayınlanma tarihi: 26 Haziran 2015, Cuma günü, saat: 08:29

Yozgat Eczacı Odası Genel Sekreteri Hüseyin Alpdoğan, yaptığı yazılı açıklamada reklamlarında ünlülerin oynatıldığı, masummuş algısı oluşturulan ve çeşitli satış teknikleriyle piyasaya sürülen bitkisel ürünler nedeniyle genç bir kızın ölümden döndüğünü söyledi. Halen hastanede tedavi altında bulunan genç kızının, organ nakliyle sağlığına kavuşmaya çalıştığını ifade eden Alpdoğan, "Konya'da hemşirelik bölümü öğrencisi genç kızın, reklamlardan görerek kolaylıkla temin ettiği zayıflama ürünü, piyasada elini kolunu sallayarak gezen umut tacirleri tarafından satılmaya, reklamı yapılmaya, can almaya devam ediyor. İçerisinde ne olduğu bilinmeyen, kim tarafından nerede üretildiği belli olmayan, internet üzerinden ve çeşitli mağazalardan kolaylıkla temin edilebilen bitkisel ürünlere karşı bir kez daha uyarıyoruz. Bitkiler yanlış kullanıldığında ölüme neden olabilir" diye konuştu.  Alpdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan kolayca ruhsat alan, hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden piyasaya sürülen ve sonrasında da takip edilmeyen bu ürünlerin ruhsatlandırılmasının acilen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaya başlanmasının gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"İster bitkisel, ister kimyasal ürün olsun; bunların hepsi birer ilaçtır. Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise birer sağlık mayınıdır. Unutulmamalıdır ki, ilaç herhangi bir ürün değildir. İlaçta reklam yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Reklamla oluşturulan 'sanal gerçeklik', ölümcül sonuçlar doğurabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları konusunda uyarıyor, yetkilileri ise bitkisel veya kimyasal bütün ilaçların Sağlık Bakanlığı'nın izin ve kontrolünde halkımıza ulaştırılması konusunda gerekli düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz."

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki