"Zayıflamaya karar vermedeki en önemli nokta acı eşiğidir." diyen Diyetisyen Sevinç Akdur, eğer kilo vermek istiyorsak, bisiklete biner gibi önümüze bakmamız gerektiğini öğütledi.

ZAYIFLAMAYA KARAR VERMEK…
Bugüne kadar binlerce şişman kişinin zayıflama yolculuğunda kilo vermelerine destek olan Diyetisyen Sevinç Akdur, “Zayıflamaya karar vermedeki en önemli nokta acı eşiğidir. Yani fazla kilolarımız, kendimiz ile ilgili düşüncelerimizi sakatlamadığı sürece zayıflamaya yanaşmayız” diyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevinç Akdur, kilo vermek isteyenlerin çoğu zaman kısa zamanda farklı bahanelerle vazgeçtiklerini belirterek “Zayıflamaya karar vermedeki en önemli nokta acı eşiğidir. Yani fazla kilolarımız, kendimiz ile ilgili düşüncelerimizi sakatlamadığı sürece zayıflamaya yanaşmayız” diyor.

Diyetten başarılı sonuç almanın yolunun süreklilik olduğunun altını çizen Akdur, Su İçsem Yarıyor adlı kitabında zayıflamak için yola çıkanların direnç noktalarını ve başarısız olma nedenlerini açıklayarak başarılı kilo vermenin ipuçlarını anlatıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı olmasının yanı sıra psikodrama ve grup psikoterapisi eğitimi alan Akdur, danışanlarına diyet konusunda danışmanlık yaparken aynı zamanda motivasyonları bozulduğunda psikolojilerine göre nasıl yola devam edeceklerini öğretiyor.

KONFORUNUZ BOZULMUŞ OLMALI
“Diyete başladıktan bir süre sonra ya yapamıyorum deyip vazgeçeriz ya da başka bir bahaneyle tekrar eski halimize geri döneriz çünkü o konforlu alandır. Başkası istedi diye zayıflayan olmaz genelde. Diyetin motivasyonu içten gelirse başarılı olur” diyen Akdur, diyette en başarılı yol alanların acı eşiğinden geçenler olduğunu vurguluyor.

“Kişinin sağlığı bozulduğunda ya da beğenilmediğini hissettiğinde acıyı hissediyor ve kilo vermeyi istiyor. O acıyla da kararı daha kalıcı oluyor. Yani fazla kilolarımız, kendimiz ile ilgili düşüncelerimizi sakatlamadığı sürece zayıflamaya yanaşmayız. Sınırsız yeme çok keyif vericidir. Bu yüzden kilo alımı kolay, vermek ise nispeten zordur. Kilo vermenin zorluğu kendisinde değil, buna karar vermektedir. Aslında karar vermek de yetmez. Önemli olan inanmaktır. İnanç disiplinli olmayı gerektirir. Disiplinli olmak ise en zorudur. Ultra zor olan ise çok yediğimizde hiçbir şey olmamış gibi diyetimize devam edebilmektir. Örneğin diyete başlayan bir kişi kısa süre sonra bir davette bir pasta yiyip ben nasılsa yapamayacağım diye diyeti bozuyor. Diyetisyene de bunu anlatmak istemiyor, utanıyor. Yani kendine kızıp yine kendine zarar veriyor ve diyetini yarı yolda bırakıyor. Oysa bunun farkına varan bir diyetisyen onu yargılamadan paniğe kapılmadan bu durumu yönetirse ve tekrar yola devam edilebilir ve başarılı sonuç alınır.”

"DİYET, BİSİKLET KULLANMAK GİBİDİR"
Akdur, diyete başlayanlara başarı için şu önerilerde bulunuyor: “Karar vereceksiniz. İnanacaksınız ve uygulayacaksınız. Başaramazsanız tekrar karar alacaksınız. Tekrar inanacaksınız. Tekrar yapacaksınız. Hemen pes etmek yok. Diyet, bisiklet kullanmak gibidir. Bisikletin üzerindeyken pedallara bakarsanız düşersiniz. İleriye bakacak ve pedalları çevireceksiniz. Diyet yaparken de yemeği değil zayıfladığınız zaman nasıl bir güzelliğe ve sağlığa kavuşacağınızı düşüneceksiniz. Karar verin, inanın ve yapın. Başaramazsanız tekrar karar verin.”